هشدار بحران مالی جدید در جهان صادر شد

هشدار بحران مالی جدید در جهان صادر شد

«جرج سوروس» سرمایه‌گذار میلیاردر مجاری-آمریکایی در مورد وقوع بحران جدید مالی در سراسر جهان به دلیل بی‌ثباتی در اتحادیه اروپا و تنش‌های تجاری با آمریکا، هشدار داد.

به نوشته نشریه هیل، سوروس در پاریس گفت: ممکن است در آینده با بحران مالی بزرگ دیگری روبرو شویم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی یادآور شد که ازبین رفتن شراکت تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا و تنش سیاسی حاصل از خروج واشنگتن از برجام به رغم هشدارهای متحدان اروپایی آمریکا، زمینه را برای تاثیر منفی بر اقتصاد اروپا فراهم می‌کند.

سوروس همچنین در مورد دولت‌های راستگرایی که به تازگی در اروپا به قدرت رسیده‌اند، هشدار داد و گفت که اروپا در معرض خطر موجودیتی قرار دارد.

وی طرح «مارشال» را که از حمایت اتحادیه اروپا برخوردار است، برای آفریقا پیشنهاد داد و تغییراتی را برای این اتحادیه به عنوان راهکاری به منظور کاستن از میزان مشکلات موجود در این قاره مطرح کرد.

طرح مارشال، عنوان پروژه سیاست خارجی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است که به بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمک کرد تا اقتصاد خود را پس از جنگ بازسازی کنند.

سوروس با دیگر مقام‌های ارشد اقتصادی در اروپا همصدا شد و در مورد وقوع جنگ جهانی تجاری در نتیجه تصمیم ترامپ برای اجرای سیاست‌های تجاری‌اش در زمینه حمایت از محصولات داخلی و بدهی‌های بالای حاکمیتی ابراز نگرانی کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه هجدهم اردیبهشت در اقدامی یکجانبه و به رغم مخالفت‌های جهانی، خروج کشورش از برجام را اعلام کرد.

اتحادیه اروپا، روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه اعلام کرده اند که برغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، به این توافق پایبند بوده و از شرکت‌های خود که با ایران مبادله تجاری دارند، حمایت می‌کنند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند