همه چیز درباره سهام عدالت؛ از آزادسازی و فروش تا تعیین تکلیف سهام متوفیان

همه چیز درباره سهام عدالت؛ از آزادسازی و فروش تا تعیین تکلیف سهام متوفیان

در این مطلب می توانید پاسخ خود درباره سهام عدالت، آزادسازی و فروش سهام عدالت و همچنین تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان را پیدا کنید.

سهام عدالت، طبق نظر دولت نهم و با هدف گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران بین اقشار مختلف مردم به خصوص قشرهای کم‌‌درآمدتر توزیع شد.

سبد سهام عدالت ترکیبی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده‌ است.

بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود. در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد. ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت.

سبد سهام عدالت شامل ۴۹ شرکت بورسی و غیربورسی است که این شرکت‌ها زیر مجموعه صنایع خودروسازی، فولادی، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، معادن، نیروگاه‌ها و نفت و گاز قرار می‌گیرند. از دو روش مستقیم و غیرمستقیم می‌توان از مزایای سهام عدالت بهره‌مند شد. در روش مستقیم که اصطلاحا آزادسازی سهام عدالت نامیده می‌شود مالکیت و مدیریت سهام به مالک آن منتقل می‌شود و مالک، امکان معامله سهام خود را پیدا می‌کند. اما در روش غیرمستقیم شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدیریت سهام را بر عهده می‌گیرند و در فواصل زمانی مشخص سود سهام سهامداران را به حسابشان واریز می‌کنند.

جهت مشاهده جدیدترین اخبار در مورد سهام عدالت اینجا کلیک کنید.

آزادسازی و فروش سهام عدالت

بنا بر اعلام مسئولین دولتی، دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان  خصوصی‌سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند. پس از انتخاب سهام از میان ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر دولتی، دارندگان آن سهام می‌توانند سهام خود را در بورس بفروشند یا نزد خود نگاه دارند. افرادی که تمایلی به در دست گرفتن مدیریت مستقیم سهام خود ندارند، به اندازه سهام عدالت خود سهامی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت که قرار شده است تا شورای عالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه را فراهم سازد.

ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت، نهم اردیبهشت ماه سال جاری صادر شد و دارندگان سهام عدالت از دهم اردیبهشت تا دهم خردادماه، روش مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کردند. سهامدارانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده بودند، از 19 مرداد می‌توانند نسبت به فروش ۶۰ درصد سهام خود اقدام کنند.

جهت مشاهده جدیدترین اخبار در مورد آزادسازی و فروش سهام عدالت اینجا کلیک کنید.

سهام عدالت متوفیان

طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار دارنده سهام عدالت در ۱۰ سال اخیر فوت شده‌اند که سهام آنها باید تعیین تکلیف شود. به دلیل بالا رفتن ارزش سهام عدالت و امکان فروش ۶۰ درصد آن، بسیاری از وراث برای تعیین تکلیف آن اقدام کرده‌اند.

جهت مشاهده جدیدترین اخبار در مورد سهام عدالت متوفیان اینجا کلیک کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند