کد خبر: 169704

وضعیت همکاری ایران و اروپا در بخش کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت همکاری ایران و اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی و صنایع غذایی پرداخت و تصریح کرد که ایران و اروپا در این دو بخش می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

وضعیت همکاری ایران و اروپا در بخش کشاورزی
سرویس کسب‌وکار -

مسعود خوانساری امروز ۲۰ آبان‌ماه در نشست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران و هیات تجاری کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتحادیه اروپا، اظهار کرد: بعد از توافق هسته‌ای بیش از ۲۰۰ هیات تجاری به ایران آمدند که عمده این هیات‌ها از اروپا بودند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: کشور ایران با توجه به موقعیت ویژه‌ای که دارد از جذابیت‌های زیادی برخوردار است و قطعا پتانسیل‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد. در بخش کشاورزی بیش از ۱۰۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی داریم و در خیلی زمینه‌ها محصولات کشاورزی‌مان را صادر می‌کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در ارتباط با اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی می‌توانیم مکمل یکدیگر باشیم. ایران با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون و در کنار کشورهای همسایه خود یک بازار ۴۰۰ میلیونی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند نیازهای کشورهای همسایه را هم تامین کند. ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مثل صنایع غذایی همکاری کنند.

وی گفت: همان طور که در حال حاضر ایران به خیلی از کشورهای همسایه خود صادرات محصولات صنایع غذایی دارد. مطمئنا اروپا هم می‌تواند با سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه ما را هم پوشش دهد. اتاق بازرگانی تهران تلاش کرده بعد از برجام دفتری را به عنوان دفتر سرمایه‌گذاری ایجاد کند تا نیازهای داخل را برآورده کند و مشکلات سرمایه‌گذاری را رفع کند.

خوانساری ادامه داد: از بعد ترانزیت ایران در مسیر شاهراه‌های شمال، جنوب، جنوب به شمال قرار دارد و ایران محل خوبی برای تزانزیت کالاها خواهد بود. به طور کلی بیش از ۶۰ درصد تجارت ایران و اروپا پس از برجام افزایش پیدا کرده است که می‌تواند بیشتر از این هم شود.

وی در خصوص مشکلات بانکی تصریح کرد: مشکلات بانکی همچنان به قوت خود باقی است که اگر این مشکلات حل شود، حجم تجارت ما با اروپا می‌تواند بیشتر هم باشد. امیدواریم با نشستی که امروز بین فعالان کشاورزی ایران و اروپا برگزار می‌شود، زمینه‌های بیشتری برای همکاری شناسایی و گام‌های بلندتری برای همکاری برداشته شود.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.15)
1328.6
1.9
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.