همکاری ایران و سوئیس در زمینه مشاغل سبز و اطلاعات بازار کار

همکاری ایران و سوئیس در زمینه مشاغل سبز و اطلاعات بازار کار

در دیدار معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی کشورمان با معاون وزیر آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس، زمینه‌های همکاری گسترده در حوزه مشاغل سبز، گردآوری اطلاعات بازار کار و اصلاح نظام صلاحیت حرفه‌ای مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.

در حاشیه سومین کنگره بین‌المللی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای سوئیس ، سلیمان پاک سرشت ـ معاون وزیر کار کشورمان و مائورو دلمبریجو ـ معاون وزیر آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این دیدار پاک سرشت ضمن معرفی سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور و تشریح ساختار و ظرفیت‌های آموزشی آن به تدوین طرح اصلاح نظام آموزش‌های مهارتی در ایران اشاره و بر نقش توسعه راهبردی در حوزه آموزش‌های مهارتی تاکید کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای درعین حال تربیت مربی در حوزه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای را از مهم‌ترین اقدامات لازم در این طرح دانست و همکاری طرف سوئیسی در این زمینه را خواستار شد.

مائورو دلمبریجو، معاون وزیر آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس نیز در این دیدار به معرفی سیستم آموزشی سوئیس پرداخت و گفت: ما بخش‌های مختلفی برای تربیت مربی، تدوین محتوا و آزمونگری داریم و تجربیات همکاری بین‌المللی خوبی با اروپای شرقی، هند و آفریقا داشته‌ایم.

او با اشاره به نقش پررنگ بخش خصوصی و صنایع سوئیس در ارائه آموزش‌های مهارتی درباره تدوین آموزش‌ها، گفت: مرکز آمار سوئیس و موسسه فدرال آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای SFIVET اطلاعات مربوط به وضعیت بازار کار و آموزش‌های ارائه شده را به وزارت مربوطه می‌دهد و براساس این اطلاعات قوانین مورد نیاز تدوین می‌شود.

معاون وزیر آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس با اشاره به سفر اخیر خود به ایران و بازدید از مراکز آموزشی و دانشگاهی، آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌ها در زمینه آموزش‌های مهارتی اعلام و موسسه SFIVET را به عنوان مسئول این همکاری مشترک معرفی کرد.

بنابرگزارش، توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به ویژه در راستای اصلاح نظام آموزش‌های مهارتی در ایران و همچنین گسترش همکاری در زمینه نظام ارتباطی بین بازار کار و آموزش، گردآوری اطلاعات بازار کار، چارچوب صلاحیت حرفه‌ای و مشاغل سبز از دیگر محورهای این دیدار بود.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند