امضای قرارداد ۲۰ ساله همکاری بین ایران و ونزوئلا

امضای قرارداد ۲۰ ساله همکاری بین ایران و ونزوئلا

وزیر امور خارجه گفت: در ماه‌های آینده سفر آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران را خواهیم داشت و در جریان آن سفر سند همکاری‌های ۲۰ ساله تهران و کاراکاس به امضای وزرای خارجه دو کشور خواهد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، ظهر روز دوشنبه بعد از انجام دور اول گفتگو‌های مشترک با وزیر خارجه ونزوئلا در یک نشست مطبوعاتی با همتای ونزوئلایی خود اظهار کرد: در این دیدار تاکید کردیم که نقشه راه ۲۰ ساله بین دو کشور ایران و ونزوئلا تدوین شود.

وی افزود: قبل از پایان سال میلادی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار می‌شود و در این کمیسیون در مورد نقشه راه همکاری‌های ۲۰ ساله دو کشور رایزنی و گفتگو می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین افزود: در ماه‌های آینده سفر آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران را خواهیم داشت و در جریان آن سفر سند همکاری‌های ۲۰ ساله تهران و کاراکاس به امضای وزرای خارجه دو کشور خواهد رسید.

این دیپلمات عالی رتبه با بیان اینکه همه این‌ها تاییدی بر این موضوع است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می‌کند، گفت: دو کشور در زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری، علمی، فناوری، معدن و انرژی می‌توانند این همکاری‌ها را گسترش دهند و پتانسیل خوبی بین دو کشور در این زمینه وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور به امضا رسیده و بخش مهمی از آن در حال اجرایی شدن است، خاطرنشان کرد: ایران از مردم ونزوئلا رئیس جمهور مادورو و تمامی نهاد‌های قانونی در ونزوئلا حمایت می‌کند و سیاست‌های آمریکا علیه ونزوئلا را غیرسازنده می‌داند.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: ایران دستگیری یک دیپلمات ونزوئلایی در دماغه سبز توسط آمریکایی‌ها و استرداد آن به آمریکا را راهزنی می‌داند و آن را تعرض به حاکمیت ملی ونزوئلا قلمداد می‌کند.

کالا‌ی ایرانی در ونزوئلا در دسترس مردم قرار خواهد گرفت

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در مسیر همکاری‌های دو جانبه بین ایران و ونزوئلا اکنون کالا‌های ایرانی در شهر‌های مختلف ونزوئلا در دسترس مردم این کشور قرار دارد، گفت: این فرصت خوبی برای تجار ایرانی برای گسترش همکاری‌ها و فعالیت هایشان در ونزوئلاست. متقابلا زمینه هاو فرصت‌هایی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که تجار ونزوئلایی می‌توانند از آن استفاده کنند. این زمینه‌ها فراهم شده است که جزئیات آن اطلاع رسانی می‌شود.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در همین جا از بخش خصوصی کشور دعوت می‌کنم که به فرصت‌های موجود در ونزوئلا برای سرمایه گذاری توجه کند. ونزوئلا فرصت خوبی برای گسترش همکاری‌های همه جانبه در زمینه‌های مختلف است و ما می‌توانیم در بخش‌های گوناگون از این فرصت استفاده کنیم.

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند