واردات بنزین در بهار امسال کاهش یافت

واردات بنزین در بهار امسال کاهش یافت
میزان واردات بنزین در بهار امسال به طور میانگین روزانه 9 میلیون لیتر پیش‌بینی شده بود اما به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این میزان 36 درصد کاهش یافت.

میزان واردات بنزین در سه ماه نخست امسال به طور میانگین روزانه ۹ میلیون لیتر پیش‌بینی شده بود اما به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، این میزان ۳۶ درصد کاهش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، با راه‌اندازی مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که هفتم تیرماه با حضور رئیس‌جمهوری به طور رسمی تحقق یافت، موازنه تولید و مصرف بنزین در کشور مثبت شد.

یکم اردیبهشت‌ماه معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: از پانزدهم اردیبهشت‌ماه ایران در تولید بنزین خودکفا می‌شود و با به تولید رسیدن مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس صادرات این محصول را آغاز می‌کنیم.

به گفته «علیرضا صادق‌آبادی»، میانگین واردات بنزین در ۶ ماه نخست پارسال روزانه ۱۳ میلیون بشکه و در سه ماه پایانی سال ۱۳۹۶، روزانه پنج میلیون لیتر بود اما برنامه این است که تا پایان اردیبهشت واردات بنزین متوقف شود.

صادق آبادی ادامه داد: با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید بنزین کشور تا پایان سال به حدود ١٠۵ میلیون لیتر بنزین می‌رسد که ٨٧ میلیون لیتر از آن از نوع یورو ۴ و ۵ است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه در سه مرحله با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه‌ای ساخته می‌شود.

در همین پیوند، «محمدرضا موسوی‌خواه» مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: قرار بود در سه ماه نخست امسال روزانه به طور میانگین ۹ میلیون لیتر بنزین وارد شود اما این میزان، به پنج میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر رسید.

این، در حالی است که میانگین مصرف روزانه بنزین از آغاز امسال تا پایان اردیبهشت به ۸۵ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر رسید که نسبت مدت مشابه پارسال ۹٫۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین با عبور مصرف روزانه سوخت از مرز ۱۱۶ میلیون لیتر در نوروز امسال و افزایش ۱۳٫۳ درصدی آن رکوردهای پیشین شکسته شد و همان زمان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از توزیع متوسط روزانه یکصد میلیون لیتر بنزین در کشور خبر داد.

موسوی خواه مصرف بنزین در سه ماه نخست امسال را ۹ درصد اعلام و تاکید کرد «کمبود بنزین در کشور نداریم».

وی تصریح کرد: در کلان‌شهرها بنزین یورو ۴ توزیع و بنزین سوپر نیز به طور کامل عرضه می‌شود.

موسوی‌خواه گفت: بنزین در کل کشور با کیفیت و استاندارد مطلوب توزیع می‌شود.

ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

پس از آن، سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال ۱۳۹۶ نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال» بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

سه هزار و ۶۰۰ جایگاه عرضه سوخت در سطح کشور وجود دارد و روزانه به طور متوسط بیش از ۸۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند