واردات ۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی

واردات ۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: ماهانه ۲۰۰ هزار راس و در مجموع ۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی برای تامین نیاز داخلی به کشور وارد می‌شود.

رئیس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه خروج دام‌های مولد مشکلاتی برای تامین این گوشت ایجاد کرده است، گفت: ماهانه ۲۰۰ هزار راس و در مجموع ۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی برای تامین نیاز داخلی به کشور وارد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور اظهار کرد: برای جلوگیری از خروج غیرمجاز دام از کشور امکان ارائه راهکارهای عاقلانه وجود دارد و با ممنوعیت کاری از پیش نمیرود، زیرا این پدیده را با زور نمی‌توان کنترل کرد.

وی افزود: برای رفع این مشکل و جلوگیری از خروج غیرقانونی دام از کشور باید صادرات این محصول را مانند گذشته به صورت مشروط آزاد کرد و در ازای واردات 2 کیلوگرم گوشت خالص اجازه صادرات یک کیلوگرم گوشت داده شود تا تعادل بازار داخلی نیز به هم نخورد.

خروج دام‌های مولد از کشور به صورت قاچاق

رئیس شورای تامین دام با بیان اینکه اگر صادرات آزاد شود خروج غیر قانونی دام از بین می‌رود، گفت: کشورهایی نیز که از ایران دام وارد می‌کنند به دنبال واردات قانونی هستند تا ضوابط بهداشتی لازم بهداشتی لازم رعایت شده باشد.

وی تصریح کرد: قاچاق دام ایران به دیگر کشورها مشکلاتی برای واردکنندگان دام زنده از ایجاد کرده است. در حال حاضر دام سبک و سنگین ایران به عراق و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت غیرقانونی انتقال می‌یابد. عمده دام سبک به کشورهای حاشیه خلیج فارس و گوساله را به عراق می‌برد.

پوریان گفت: در کنار دام‌های نر،دام های مولد و ماده را نیز به صورت قاچاق از کشور خارج می‌کنند که ادامه این روند مشکلاتی را برای تولید در سال آینده ایجاد خواهد کرد.

رئیس شورای تامین دام کشور ادامه داد: در صورتی که صادرات به صورت قانونی باشد، خروج دام از کشور نیز کنترل می‌شود و مشکلی برای تامین نیاز داخلی وجود نخواهد داشت.

600 هزار راس دام زنده از رومانی به ایران وارد می‌شود

وی تصریح کرد: در حال حاضر انواع محصولات دامی شامل گوشت گرم و منجمد گوسفندی، گوشت گرم و منجمد گوساله و جدیدا دام زنده به کشور وارد می‌شود.

پوریان گفت: قرار شده است که دام زنده از رومانی به کشورمان وارد و در کشتارگاه‌های داخلی ذبح شود که این امر نیاز به آلایش را نیز در داخل تامین می‌کند.

رئیس شورای تامین دام کشور، گفت: قرار است در مجموع 600 هزار راس دام زنده و به طور ماهانه 200 هزار راس به کشور وارد شود.

وی درباره اینکه دام زنده به چه صورت از کشور خارج می‌شود، گفت: به دلیل وسعت مرزهای کشور دام زنده در گله‌های خود از مرزهای آبی و خشکلی مشترک با دیگر کشورها خارج می‌شود.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند