وارونگی دما عامل اصلی آلودگی هوای تهران در روزهای اخیر

کارشناس هواشناسی وارونگی دما را عامل اصلی آلودگی هوای تهران در روزهای اخیر عنوان کرد و گفت: در نیمه دوم سال حدود 90 روز با پدیده اینورژن یا وارونگی دما مواجه هستیم.

وارونگی دما عامل اصلی آلودگی هوای تهران در روزهای اخیر

کارشناس هواشناسی درباره شرایط پایداری آلودگی هوای تهران گفت: به طور معمول هوای سطح زمین گرم‌تر از هوای ارتفاعات است و به ازای هر هزار متر صعود، ۶ درجه سانتیگراد از دمای هوا کاسته می‌شود. هوای گرم به دلیل آنکه از هوای سرد سبک‌تر است به طرف بالا حرکت می‌کند و جای خود را به هوای سرد ارتفاعات بالاتر می‌دهد. این پدیده سهم زیادی در کاهش آلاینده‌های هوا دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: آلاینده‌ها همراه هوای گرم در ارتفاعات قرار می‌گیرد اما از آنجا که شرایط جوی همیشه پایدار نیست گاهی تغییراتی پیش می‌آید که در فصول سرد سال به آن وارونگی دما گفته می‌شود.

این کارشناس هواشناسی گفت: در شرایط وارونگی دما، هوای ارتفاعات گرم‌تر از هوای سطح زمین است که منجر به قرار گرفتن آلاینده‌های هوا در ارتفاعات پایین می‌شود و این شرایط در فصل سرد رخ می‌دهد. در این شرایط سلامت مردم تهدید می‌شود.

وی بهبود کیفیت سوخت، بهبود کیفیت خودروها، بهبود کیفیت وسایل گرمایشی ساختمان‌ها، نظارت بر فیلتراسیون گازهای خروجی واحدهای صنعتی، جانمایی صحیح مشاغل و خدمات درون شهری را از اقدامات مهم برای کنترل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ از جمله تهران عنوان کرد.

احمدی با بیان اینکه در زمینه کنترل آلودگی هوا عقب ماندگی‌های زیادی داریم، گفت: در برخی از کشورها از جمله فرانسه که از نظر سوخت استاندارد، خودروهای استاندارد، وضعیت حمل‌ونقل عمومی و صنایع وضعیت خوبی دارد، شاهد تداوم آلودگی هوا هستیم که به دلیل وارونگی دما رخ می‌دهد اما در این کشورها تدابیر ویژه‌ای برای کنترل آلاینده‌ها صورت می‌گیرد که ما هنوز نتوانسته‌ایم در این زمینه موفق عمل کنیم.

در آبان ماه امسال پایتخت نشینان ۲۴ روز هوای ناسالم تنفس کردند که از این تعداد ۲۳ روز هوا ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم برای تمام گروه‌ها بود.

 

منبع: پانا


این مطلب را به اشتراک بگذارید