سود سنواتی بیش از ۲ میلیون سهامدار واریز شده است – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند
در بازار سرمایه رقم خورد:

سود سنواتی بیش از ۲ میلیون سهامدار واریز شده است

24

از ابتدای سال تا پایان خردادماه ۴۴ شرکت بورسی مبلغ چهار هزار میلیارد تومان بابت سود سنوات گذشته ۲ میلیون و نهصد هزار سهامدار را پرداخت کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گزارش داد، از ابتدای سال تا پایان خرداد ۱۴۰۱، سود سنواتی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار سهامدار به مبلغ بیش از ۴ هزار میلیارد ریال از ۴۴ شرکت دریافت و به حساب مردم واریز شده است.

به نقل از صداوسیما، طبق وعده مجید عشقی در بهمن ماه سال گذشته که گفته بود سود سال‌های گذشته سهامداران به‌خصوص سهامداران خرد که تاکنون نتوانسته‌اند دریافت کنند، از طریق سامانه جامع اطلاعات مالی مشتریان یا همان سجام پرداخت می‌شود.

بر همین اساس مجید عشقی گفت امسال علاوه بر واریز صد در صدی سود مجامع شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ از طریق سجام و بدون نیاز مراجعه سهامداران به بانک، واریز سود‌های رسوب شده در سال‌های گذشته نیز به حسابشان در دستور کار سمات قرار گرفته است.

موضوعی که پیش از این، خیلی از افراد حتی نمی‌دانستند سودی از شرکت‌ها بابت سهامداری در سال‌های گذشته طلب دارند و یا افرادی که از میزان سود اختصاصی اطلاع داشته، اما پس از بار‌ها مراجعه به بانک‌ها موفق به دریافت سود از شرکت‌ها نشده بودند.

اگرچه از میزان سود‌های رسوبی شرکت‌ها در سنوات گذشته اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما اطلاعات آخرین صورت‌های مالی شرکت‌ها در سامانه کدال نشان می‌دهد بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان سود مجامع سهامداران طی سال‌های گذشته در شرکت‌ها رسوب کرده است که حالا از طریق سامانه سجام بدون نیاز به مراجعه به جایی پرداخت می‌شود.

سامانه سجام چیست؟

سجام یک سامانه زیرساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است. تمام فعالان این بازار در این سامانه، فقط یک‌بار برای همیشه اطلاعات خود را ثبت می‌کنند و پس از احراز هویت قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده‌های تایید شده خواهند بود.

از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره‌حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دائمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت‌نام و احراز هویت سجام را به‌صورت الکترونیکی انجام دهند.

نظرات