آخرین اخبار از واکسیناسیون معلمان و والدین 

آخرین اخبار از واکسیناسیون معلمان و والدین 

۹۲ درصد فرهنگیان دُز اول واکسن کرونا را زدند و نیمی از این تعداد دُز دوم را هم تزریق کردند و تا پایان شهریور، واکسیناسیون معلمان به پایان می‌رسد. وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد داده است که واکسیناسیون والدین نیز با اولویت‌هایی انجام شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها پرسش اکثر خانواده‌ها این است که «آیا مدارس اول مهر دایر می‌شوند یا خیر؟ و آیا بچه‌ها باید هر روز در مدرسه حضور یابند؟»

موضوع بازگشایی مدارس در اصل تابع نظر ستاد کروناست؛ اینکه شرایط کرونایی کشور به چه شکلی پیش می‌رود تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود اما این بازگشایی جدا از شرایط کرونایی استلزاماتی دارد.

یکی از موارد مهم در این زمینه، واکسیناسیون است؛ با توجه به اینکه به دلیل نبود واکسن برای دانش‌آموزان در کشور، امکان واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال بود، واکسیناسیون فرهنگیان شامل تمام کسانی که در آموزش و پرورش اشتغال دارند، در دستور کار قرار گرفت.

آغاز واکسیناسیون معلمان از عید غدیر

واکسیناسیون یک میلیون و ۲۰۰ هزار فرهنگی اعم از اشتغال در مدارس دولتی و غیردولتی از روز عید سعید غدیر خم آغاز شد و تا امروز ۹۲ درصد از فرهنگیان واکسن تزریق کرده‌اند.

محمد محسن‌بیگی مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در این خصوص گفت: «آمار اعلام شده، میانگین است؛ در بعضی استان‌ها واکسیناسیون ۹۹ درصد فرهنگیان انجام شده است و در برخی استان‌ها این عدد کمتر است».

وی ادامه داد: «دُز دوم واکسیناسیون نیز در برخی استان‌ها آغاز شده است و حدود ۵۰ درصد کسانی که نوبت اول واکسن را زدند، واکسن نوبت دوم را هم تزریق کردند».

یکی از نگرانی‌های والدین این بود که چرا دانش‌آموزان واکسن نمی‌زنند و اگر حتی ابتلای‌شان شدید هم نباشد اما ممکن است ناقل باشند و این موضوع برای خانواده‌ها نگران‌کننده است.

محسن‌بیگی در این خصوص هم گفت: «یک بخش از مقدمات بازگشایی مدارس، واکسیناسیون معلمان است، یک بخش دیگر واکسن والدین است. در این راستا نامه‌ای به وزارت بهداشت زدیم تا واکسیناسیون والدین را با اولویت‌هایی مثل واکسیناسیون والدین دانش‌آموزان استثنایی و والدین دانش‌آموزان پایه دوازدهم که ضریب حساسیت و حضوری بودن بیشتر است، در برنامه قرار دهند».

بازگشایی مدارس از مهر، آبان یا آذر؟

به گزارش تجارت‌نیوز، به طور کلی ابهام در زمان بازگشایی مدارس از چالش‌های این روزهای والدین است. وزیر بهداشت موافق آغاز آموزش حضوری و ترکیبی در مهر است. در مقابل، وزارت آموزش و پرورش از غیرحضوری بودن مدارس، حداقل در نخستین ماه سال تحصیلی جدید خبر داده است.

در این میان علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پیش‌بینی کرده است که از مهر ۳۰ تا ۴۰ درصد مدارس و از آبان همه آنها به صورت حضوری فعالیت می‌کنند. در عین حال او در روزهای بعد گفت که احتمال دارد بازگشایی مدارس به آذر هم بکشد.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز در این مورد نیز نشان می‌دهد در شهرهای مختلف مدیران مدارس به والدین گفته‌اند مشخص نیست حضور در مدارس از چه زمانی آغاز می‌شود ولی احتمالا در مهر و آبان، آموزش آنلاین است.

برای مثال مدرسه‌ای در قائم شهر در این مورد اعلام کرده است: «امسال برای بازگشایی مدرسه و حضور دانش‌آموزان سرکلاس درس تا به امروز دستورالعملی نداریم. پس کلاس و مدرسه غیرحضوری از طریق فضای مجازی در واتساپ و شاد برگزار می‌گردد.»

به گفته برخی مخاطبان تجارت‌نیوز در شهرهای دیگر از جمله تهران و شیراز نیز مدیران مدرسه هنوز به صورت قطعی در این مورد اطلاعی به آنها نداده‌اند.

یکی از مادران در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید که به گفته مدیر مدرسه فرزند او، اگر همه والدین واکسن زده باشند، ممکن است کلاس‌ها از آبان یا آذر به صورت زوج و فرد دایر شود.

نگرانی از بازگشایی زودهنگام مدارس

این بلاتکلیفی‌ها در حالی است که برخی پدران و مادران، نگران احتمال بازگشایی زودهنگام مدرسه‌ها و به خطر افتادن سلامت فرزندان خود هستند.

در این میان، شروین شکوهی، رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز چندی پیش باز شدن مدارس را کاری اشتباه دانست.

از سوی دیگر در حالی که رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا گفته است که نباید اصل را بر واکسینه کردن دانش‌آموزان گذاشت، شکوهی در مورد احتمال ابتلای کودکان به این بیماری ابزار نگرانی کرده است. در این میان وزیر بهداشت هم گفته است احتمال واکسینه کردن افراد زیر ۱۸ سال وجود دارد.

مطالعه متن کامل گزارش «شیوه ترکیبی» بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، پیشنهاد می‌شود.

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند