تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

واکنش‌ها به افزایش حقوق کارگران ادامه دارد / گلایه از مزد پایین و نگرانی بابت رشد تورم و بیکاری

واکنش‌ها به افزایش حقوق کارگران ادامه دارد / گلایه از مزد پایین و نگرانی بابت رشد تورم و بیکاری

حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۹ به میزان ۲۱ درصد افزایش یافت و با این افزایش میزان پایه حقوق از ۱٫۵ میلیون تومان به ۱٫۸ میلیون تومان رسید. با این حال مجموع دریافتی یک کارگر مجرد در سال ۹۹ به ۲٫۶ میلیون تومان می‌رسد. اما این تصمیم شورای عالی کار واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۹ به میزان ۲۱ درصد افزایش یافت و با این افزایش میزان پایه حقوق از ۱٫۵ میلیون تومان به ۱٫۸ میلیون تومان رسید. با این حال مجموع دریافتی یک کارگر مجرد در سال ۹۹ به ۲٫۶ میلیون تومان می‌رسد. اما این تصمیم شورای عالی کار واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.

افزایش حقوق سال ۹۹ دقیقا چه جزییاتی دارد؟

وضعیت تصویب مزد به شرح زیر است:

افزایش حداقل مزد ۲۱ درصد

بن ماهیانه: ۴۰۰ هزار تومان

مبلغ مزد روزانه: ۶۱۱/۸۰۹ ریال

حقوق ماهیانه: ۱۸/۳۵۴/۲۷۰ ریال

پایه سنوات ۱۷۵ هزار تومان

مسکن ماهانه ۲۰۰ هزار تومان

به سایر سطوح ۱۵ درصد به اضافه روزانه ۳۰,۳۳۸ ریال

بر این اساس؛ با توجه به رقم‌های تصویب شده، دریافتی یک کارگر مجرد (بدون احتساب بیمه) برای سال ۹۹، ۲۷۰/‏۰۵۴/‏۲۶‬ ریال خواهد بود.

اما پس از انتشار این تصمیم، مخاطبان بسیاری در تجارت‌نیوز پیام‌های مختلفی را منتشر و به نحوی از این موضوع گلایه کردند. برخی از این کامنت‌ها را در زیر می‌خوانید:

«چاره ای نداریم مجبوریم با همین حقوق(نجومی) بسازیم»

«خدا شاهد این کار درست نیست که یه کارمند یه موقت کار پایش بیشتر از ۲۸۰۰ بعد یه کارگر بدبخت باشه ۱۸۰۰»

«با این حقوق چه کار کنیم اجاره خانه بدیم. خرج خانه بدیم. چه کار کنیم . جمع کنید این بساط تو»

«ما که مجبوریم بسازیم. از مسوولین یه خواهش دارم فقط یکبار حساب کنن یه کارگر با دو یا سه دانش آموز و حداقل بالای ۴۰۰اجاره خونه چجوری باید خرجشونو مدیریت کنن. از روزی باید ترسید که ب جونشون برسه وقتی میبینن حتی هفته ای یکبار نمیرسونن ب بچشون مرغ بدن، دو سه سال یکبار ماهی اونم فقط اندازه مهمونا، دو ماهی یکبار گوشت اونم شاید و وووووو»

«حقوق ما کارگران رو باید کسانی تعیین کنند که خودشون حقوق کارگری میگیرند. اونوقت میشه دید که چجوری با چنگ و دندان سر میزان حقوق جنگ کنند. نه کسانی که بیست میلیون حقوق بگیرد بیان بشینن دور هم برا کارگران حقوق تعیین کنند.»

در همین حال برخی مخاطبان نیز ابراز نگرانی کرده‌اند با این افزایش دستمزد، شدت تورم و بیکاری بیشتر شود. در تعدادی از کامنت‌ها آمده است:

«سلام من خودم داخل واحد حقوق و دستمزد یک شرکت بزرگ هستم باور کنید اکثر شرکتها با افزایش حقوق زیاد دوام نمیزارن پس باید افزایش منطقی باشه درضمن هرچه حقوق اضافه بشه بازار افزایش متناسب با آ ن دارد باید مشکل اقتصاد کشور و تورم حل بشه»

«اگر قیمت اجناس بازار دوسه برابر نشه خوبه»

«هر چقدر حقوق کارگر بره بالا تر و دولت به کار فرما فشار بیاره و افزایش قیمت محصول و خدمات نداشته باشن مجبور به اخراج کارگر ها میشه و بیکاری بیشتر میشه»

«سلام
به این فکر نمیکنید که این افزایش دستمزد کارگری ممکنه باعث چندین برابر شدن اجناس خرید مردم بشه؟
به این موضوع هم فکر کنید چون متناسب با افزایش حقوق کارگرا اجناس هم چند برابر میشه»

مجموعه‌ای از این کامنت‌ها و واکنش‌ها را در گزارش «افزایش حداقل دستمزد کارگران اعلام شد» بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند