ورود یک میلیاردر به جهان در هر ۴۸ ساعت

ورود یک میلیاردر به جهان در هر ۴۸ ساعت

موسسه آکسفام اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ هر دو روز یک میلیاردر جدید به فهرست میلیاردرهای جهان اضافه شد و ثروت میلیاردرهای جهان تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، موسسه آکسفام اینترنشنال اعلام کرد که نظام‌های مالیاتی بار سنگینی روی دوش افراد فقیر گذاشته است؛ یعنی در بخش خدمات عمومی سرمایه‌گذاری کمتری می‌شود و در نتیجه شکاف بیشتری بین ثروتمندان و فقر در حال ایجاد شدن است که خشم جهانی را به دنبال دارد.

این موسسه اعلام کرد که در سال گذشته میلادی هر دو روز، یک میلیاردر جدید به تعداد میلیاردرهای جهان اضافه شد؛ در حالی که نیمی از فقیرترین جمعیت جهان ۱۱ درصد از ثروت خود را در سال گذشته از دست داد.

آکسفام اعلام کرد که دولت‌ها به طرز فزآینده ای در حال کاهش سرمایه گذاری در خدمات عمومی هستند و در جلوگیری از فرارهای مالیاتی شکست خورده‌اند. افراد فقیر از عدم دسترسی به خدمات پایه‌ای رنج می‌برند؛ ضمن اینکه بار بیشتری از پرداخت مالیات به دوش آنها است.

ثروت میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد که معادل ۲.۵ میلیارد دلار در روز است؛ در حالی که ۳.۸ میلیارد نفر از فقیرترین افراد جهان به طور متوسط روزانه ۵۰۰ میلیون دلار از ثروت خود را از دست دادند.

موسسه آکسفام اینترنشال افزود: نرخ مالیات برای ثروتمندان و شرکت‌ها در دهه‌های اخیر کاهش پیدا کرده و زمانی که دولت‌ها برای گرفتن مالیات از ثروتمندان موفق نیستند، بار مالیاتی بر دوش فقرا از طریق بستن مالیات بر مصرف کنند مانند مالیات بر ارزش افزوده اعمال می‌شود.

همچنین مالیات‌های غیرمستقم مانند مالیات نمک، شکر، صابون و کالاهای اساسی که مردم به آنها نیاز دارند، اعمال می‌شود و سپس افراد فقیر به نسبت درآمد خود مبلغ بیشتری را در مقایسه با ثروتمندان پرداخت می‌کنند.

منبع: ایبِنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند