ورود یک هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی به بورس ایران

تجارت نیوز

هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی «آزیموت» اقدام به خرید 20 درصد از سهام یک شرکت سبدگردانی ایرانی در بورس کرده است.

روند ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه اروپایی‌ها به بازار سرمایه ایران، پس از برجام شتاب گرفته به‌طوری‌که یک هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی نیز به‌تازگی با خرید سهام یک شرکت سبدگردانی وارد بورس کشورمان شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ادامه تحقق دستاوردهای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بازار سرمایه نیز به‌تازگی میزبان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی شده است.

هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی «آزیموت» اقدام به خرید 20 درصد از سهام یک شرکت سبدگردانی ایرانی در بورس کرده است.

با اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، مانع بزرگی از پیش روی سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران برداشته شد و از آن زمان تاکنون، میزان حضور خارجی‌ها در بورس، روندی افزایشی داشته است.

اکنون سرمایه‌گذارانی از آمریکا، انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، کانادا، جزایر کیمن، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان، جزایر ویرجین، نیجریه و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعال هستند.

وجود ظرفیت‌های بالقوه و جذابیت‌های بازار سرمایه ایران باعث شده است که یک شرکت 50 میلیارد دلاری به بازار سرمایه ایران وارد شود.

بر این اساس، سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی آزیموت «مالک 20 درصد از سهام شرکت’سبدگردانی انتخاب مفید» شد.

گستره فعالیت‌های اقتصادی آزیموت 50 میلیارد دلاری، به عنوان یک هلدینگ بزرگ سرمایه‌گذاری بین‌المللی، شامل 17 کشور سوییس، موناکو، ترکیه، برزیل، ایالات متحده، مکزیک، استرالیا، ایتالیا، امارات متحده عربی، چین، ایرلند، سنگاپور، تایوان، شیلی، لوکزامبورگ و اکنون ایران است.

این هلدینگ حاضر در بورس میلان، ایران را به عنوان مقصد مستعد سرمایه‌گذاری انتخاب کرد و با خرید سهام یک شرکت ایرانی وارد بورس ایران شد.

درحالی‌که طی چند روز گذشته اخبار مربوط به اظهارات رییس‌جمهوری ایالات متحده شائبه خدشه به برجام را به همراه داشت، اما ورود این هلدینگ به زیست اقتصادی کشور از پا برجایی برنامه اقدام جامع مشترک نشان دارد.

ورود هلدینگ آزیموت به بازار سرمایه ایران علاوه بر اینکه یک سرمایه‌گذاری گسترده محسوب می شود، ارتقای دانش فنی و مالی بورس کشور را به همراه دارد.

مدیرعامل فرابورس پیش از این از سرمایه‌گذاری 13 هزار میلیارد ریالی خارجی‌ها در بازار سرمایه از زمان اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) تا پایان آذرماه پارسال خبر داده بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند