۷۰درصد از ایرانی‌ها امسال شاغل شدند – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بازگشت ترامپ با وعده زخم کاری به روسیه/ نفت 40 دلار می‌شود؟

۷۰درصد از ایرانی‌ها امسال شاغل شدند

در ۵ ماه نخست سال جاری ۳۴۱هزار و ۶۳۳ شغل در کشور ایجاد شد. این یعنی ۷۰درصد از جامعه شاغل شده است. 

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت در جدیدترین گزارش خود آماری از ایجاد کار و تعداد افراد شاغل ارائه کرده است.

به نقل از ایسنا،‌ سامانه ملی رصد اشتغال کشور با هدف کسب اطلاعات دقیق از ورودی و خروجی‌های بازار کار و میزان اشتغال ایجادی، راه‌اندازی شده است.

این سامانه هم اکنون بر سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و بر اساس آن، کلیه دستگاه‌های اجرایی باید آمار و اطلاعات مربوط به اشتغال حوزه خود و شاغلان را در سطح استانی و شهرستانی در سامانه وارد کنند تا ضمن در دسترس بودن اطلاعات، اعتبارسنجی به روز و بهره‌برداری از نتایج آمارگیری در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها صورت گیرد.

محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار  با اشاره به گزارش سامانه ملی رصد اشتغال، می‌گوید: از شهریورماه سال گذشته تا پایان مرداد ماه امسال، جمعا ۹۷۵هزار و ۶۳۳ شغل در کشور ایجاد شده است.

دولت چند نفر را شاغل کرد؟

وی با استناد به آمارگیری دقیق سامانه ملی رصد اشتغال می‌افزاید: با آمار قابل اتکای همه دستگاه‌ها از ابتدای شهریور تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۰، یعنی هفت ماه آغاز به کار دولت سیزدهم ۶۳۴هزار شغل در کشور به وجود آمده است.

آن طور که معاون اشتغال وزیر کار گفته، بر اساس عملکرد پنج ماهه از ابتدای فروردین تا پایان مردادماه امسال ۳۴۱هزار و ۶۳۳ شغل در کشور ایجاد شده که بررسی جنسیت اشتغال ثبت شده در پنج ماه امسال گویای آن است که حدود ۷۰درصد اشتغال ثبتی مربوط به مردان و ۳۰درصد مربوط به زنان بوده است و بیش از ۶۰درصد افراد دارای مدرک دیپلم و بالاتر هستند.

در حال حاضر الگوی زیست بوم ملی اشتغال به عنوان چشم‌انداز اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دست اجرا است و هدف‌گذاری ایجاد یک میلیون و ۸۵۰هزار فرصت شغلی تا پایان سال ۱۴۰۱ را با همکاری بخش خصوصی دنبال می‌کند.

جزئیات سامانه ملی رصد

زیست بوم ملی اشتغال در نخستین نشست شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم و در راستای تحقق برنامه اشتغال دولت رونمایی شد که بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۷۰ دستگاه دولتی و مردمی در این طرح جانمایی شده‌اند.

سامانه ملی رصد اشتغال با هدف تعیین سهم هر یک از دستگاه‌ها برای ایجاد اشتغال راه اندازی شده و تمام اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال را ثبت می‌کند. این سامانه مشخصات کامل اشتغال یافتگان جدید در کشور را به همراه محل کار آنها به صورت روزانه و همچنین میزان اشتغال‌ ایجاد شده در سطوح ملی، استانی، شهرستانی را همراه با عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به تفکیک دستگاه مسئول نشان می‌دهد.

نظرات