موضوعات داغ:

وضعیت سدهای کشور بحرانی است

وضعیت سدهای کشور بحرانی است

با جدی شدن کم‌آبی و کاهش بیش از ۵۰ درصدی بارش در کشور وزیر نیرو در با قطعیت اعلام کرد که بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی با محدودیت‌هایی روبرو خواهد شد.

با کاهش بیش از ۵۰ درصدی بارش در اکثر نقاط کشور و قرار گرفتن ۲۹ استان روی نوار قرمز کم‌آبی و خشکسالی به نظر می‌رسد سال زراعی سختی برای کشاورزان در پیش باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این میان آمار و ارقام از ورودی آب به سدهای کشور در حد مطلوبی نبوده به طوری‌که ورودی آب به سدها به صورت میانگین با کاهش ۳۶ درصدی روبرو بوده است.

لازم به ذکر است که درحال حاضر سدهای چاه نیمه‌ها، درودزن، زاینده‌رود، ملاصدرا، سدهای استان خوزستان، سدهای شمیل و نیان، سد کوثر و سد دوستی دارای شرایط بحرانی است.

در این میان کم بارشی‌های اخیر برای کشاورزان به معضلی تبدیل شده است که این امر می‌تواند آن‌ها را با کاهش تولید انواع محصولات کشاورزی روبرو کند که از جمله تبعات کاهش بارش‌ها به شمار می‌رود.

در حال حاضر می‌توان گفت که وضعیت آب کشور در شرایط زیر نرمال قرار گرفته است و در این زمینه وزیر نیرو هشدار داد که در بخش‌های مختلف همچون کشاورزی، صنعت و محیط زیست در سال آبی جاری آبی با محدودیت‌هایی روبرو خواهیم شد.

در این میان اردکانیان گفته است که با اعمال محدودیت‌ها پس از تسهیم عادلانه کم‌آبی چنانچه بخشی با کاهش بیشتری مواجه بود سعی خواهد شد که براساس ضوابط و مقررات بتوانیم با منابع مالی مورد نیاز خسارات را جبران کنیم.

در همین زمینه وزیر نیرو نیز با قطعیت اعلام کرد که در چنین شرایطی تامین آب شرب شهرها در اولویت قرار دارد و به دلیل کاهش منابع آب قطعا محدودیت برای بخش‌های مختلف ایجاد می‌شود که این مساله به معنای نادیده گرفتن حقوق کشاورزان نیست.

وی در این زمینه تاکید کرد: زمانی که آب وجود ندارد کشاورزان نیز متوجه می‌شوند که شرایط بحرانی است، اما بحث فعلی این است که در زمان خشکسالی عدم تعادل را باید با منابع مالی جبران کرد.

 

منبع: میزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند