علائم ویروس کرونا لامبدا / گونه لامبدا به ایران رسیده است؟

علائم ویروس کرونا لامبدا / گونه لامبدا به ایران رسیده است؟

گونه لامبدا، جدیدترین گونه ویروس کروناست که گفته می‌شد نسبت به گونه‌های قبلی مسری‌تر است. محققان بر این باورند واکسن‌های کرونای شرکت‌های فایزر و مُدرنا هر دو در برابر ویروس کرونا لامبدا موثرند. البته واردات این واکسن‌ها به ایران ممنوع است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از گونه‌ها آلفا، گاما و دلتای کرونا حالا نوبت شیوع گونه جدید آن یعنی لامبدا شده است.

ویروس کرونا لامبدا، با نام علمی «سی.۳۷» برای نخستین بار در پرو و اکنون در بیش از ۳۰ کشور شناسایی شده است. بعد از گذشت حدود یک سال و نیم از آغاز دوران کرونا در جهان، هر بار گونه جدیدی از این ویروس شیوع پیدا می‌کند. محققان و متخصصان هم تنها راه را واکسیناسیون می‌دانند.

اگرچه گفته شده ویروس کرونا لامبدا از سیستم ایمنی فرار می‌کند اما محققان بر این باورند این گونه جدید در برابر واکسن‌های کرونا آسیب‌پذیر است. ایرنا به نقل از دیلی میل نوشته: محققان بر این باورند که واکسن‌های کرونای شرکت‌های فایزر و مدرنا هر دو در برابر ویروس کرونا لامبدا موثرند.

البته در ایران واردات واکسن فایزر و مدرنا ممنوع است. واکسن‌های وارداتی به ایران از نوع سینوفارم و استرازنکاست. تاکنون هم حدود ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر دز اول واکسن کرونا و حدد دو میلیون و ۳۷۲ هزار نفر نیز دز دوم را در کشور تزریق کرده‌اند.

علائم ویروس کرونا لامبدا

علائم مبتلا شدن به ویروس کرونا لامبدا شامل سرفه، تب بالا، بدن درد، از دست دادن حس بویایی، چشایی و بروز مشکلات تنفسی می‌شود. در صورتی که افراد درگیر این علائم شدند باید به پزشک مراجعه کنند.

از دیگر علائم دیگر ابتلا به ویروس کرونا لامبدا می‌توان به گلو درد، سردرد، بثورات پوستی و تغییر رنگ انگشتان دست و پا اشاره کرد.

بیشترین شیوع ویروس کرونا لامبدا

سازمان جهانی بهداشت گونه لامبدا ویروس کرونا را گونه‌ای قابل توجه معرفی کرد. بر اساس پژوهش جدیدی که در شیلی انجام شده ویروس کرونا لامبدا از هر دو گونه آلفا (نوع انگلیسی) و گاما (نوع برزیلی) مسری‌تر است.

بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا لامبدا در شیلی، ایالات متحده آمریکا و پرو بوده است. برای روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا لامبدا همان روش‌های قبلی توصیه شده است: استفاده از ماسک، مرتب شستن دست‌ها، رعایت فاصله احتماعی و پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ و با تهویه نامناسب.

ویروس کرونا لامبدا در ایران شناسایی نشده است

درباره شناسایی ویروس کرونا لامبدا در ایران، دهنادی مقدم، معاون علوم پزشکی گیلان در مصاحبه با ایسنا گفته بود: «اخیرا با کرونای لامبدا مواجه هستیم که از سیستم ایمنی فرار می کند و قدرت سرایت و کشندگی بالا دارد.» اما طولی نکشید که شناسایی آن در گیلان را تکذیب کرد.

مینو محرز، عضو اتاق فکر واکسن نیز درباره شناساسی ویروس کرونا لامبدا در ایران گفته: «خوشبختانه واریانت جدید لامبدا در کشور ما شیوع پیدا نکرده است.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند