موضوعات داغ:

ویروس کرونا چیست؟ / جدیدترین آمارها از قربانیان ویروس مرموز چینی

ویروس کرونا چیست؟ / جدیدترین آمارها از قربانیان ویروس مرموز چینی

چند روزی است که در خبرها از شیوع ویروس کرونا می‌شنویم. ویروس جدید چینی تاکنون جان بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفته است.

چند هفته‌ای است که در خبرها از شیوع ویروس ناشناخته چینی می‌شنویم که تاکنون جان بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر را گرفته است..

به گزارش تجارت‌نیوز، از مهم‌ترین علائم این ویروس، آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سردرد و تب است. در افرادی که مبتلا به ضعف سیستم ایمنی هستند، افراد مسن و کودکان این بیماری خطرناک است و می‌تواند به ذات‌الریه و برونشیت منجر شود.

ویروس مرموز کرونا علاوه بر چین در ۱۱ کشور دیگر از جمله آمریکا و فرانسه هم مشاهده شده است. در ایران نیز ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس تایید شد. بر اساس شواهد آزمایشگاهی، ابتلای سه نفر از بیماران بستری در قم و اراک به کرووید۱۹ تایید شده و بیماران مذکور در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارند.

برخی این ویروس را مشابه ویروس سارس که در سال ۲۰۰۲ در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرد، می‌دانند

در آن زمان، ویروس سارس از چین شروع شد و در ۴۰ کشور شیوع یافت. در سال ۲۰۰۲، ۸۰۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

سازمان جهانی بهداشت روز گذشته اعلام کرد، هنوز برای اعلام وضعیت اضطراری در سطح جهان زود است.

نگرانی‌ها از این ویروس در روزهای اخیر بازارهای جهانی را هم دچار نوسان کرد. تا جایی که در معاملات هفته گذشته شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه‌گیری می‌کند، با رشد ۰٫۲۸ درصدی مواجه شد.

اگرچه یوان چین  طی این مدت افت قابل توجهی را در برابر دلار تجربه کرد، اما افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله ین ژاپن و فرانک سوئیس از رشد بیشتر دلار جلوگیری کرد.

در هفته نخست بهمن امسال اعلام شد: با انتشار این اخبار، قیمت جهانی طلا هم طی یک هفته گذشته ۰٫۸۷ درصد رشد کرد. اونس طلا که در اولین روز از معاملات هفتگی (روز دوشنبه) با قیمت هزار و ۵۶۴ دلار معامله می‌شد، رکورد دو هفته گذشته را شکست و به هزار و ۵۷۱ دلار رسید.

ویروس چینی بازار نفت را هم بی‌نصیب نگذاشت و این بازار نیز متاثر شده است.

کیاسوک سوزوکی، تحلیلگر بازارها در این زمینه گفته است: مردم ویروس جدید را با ویروس سارس که در سال ۲۰۰۲ و از چین شیوع پیدا کرد، مقایسه می‌کنند. من واقعا نمی‌دانم که این ویروس تا چه اندازه مهلک است، اما به‌نظر می‌رسد بازارها به اندازه ویروس سارس آن را جدی نگرفته‌اند.

او در ادامه افزود: اگر خطرات ویروس اخیر مشابه ویروس سارس باشد، برخی از اقتصادها چون تایلند، سنگاپور و مالزی به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند و احتمالا تعداد گردشگران نیز در آنها افت خواهد کرد. اما تاثیر طولانی‌مدت آن بر اقتصاد جهانی و بازار ارز محدود خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند