پایان اقتصاد کمونیستی در کوبا

پایان اقتصاد کمونیستی در کوبا

کنگره ملی کوبا به قانون اساسی جدید این کشور رای داد که طبق آن سیستم اقتصاد بازار آزاد در این کشور جایگزین سیستم اقتصاد کمونیستی می‌شود.

این لایحه تا پایان سال به رفراندوم گذاشته خواهد شد و در صورت تایید، قانون اساسی تغییر خواهد کرد. میگوئل دیاز- رئیس‌جمهور کوبا گفت: با تصویب این قانون، کوبایی‌ها برای دفاع از انقلاب خود متحدتر خواهند شد. با این حال هنوز سیستم حکمرانی سوسیالیستی و تنها حزب موجود نیز حزب کمونیست خواهد بود. از سوی دیگردولت کماکان نقش اصلی را در رهبری این جزیره خواهد داشت و اقتصاد سوسیالیستی خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز،کوبا به مدت چهار دهه توسط آمریکا تحریم شده بود و بزرگ‌ترین شریک تجاری این کشور یعنی ونزوئلا، اصلا حال و روز خوبی ندارد. به دلیل کمبود مواد غذایی، سوخت و کالاها در بازارهای داخلی، کوبا اکنون امیدوار است نیازهای خود را با گشودن آغوشش به روی سایر کشورهای جهان تامین کند.

در کوبا عمده ثروت این کشور ۱۱ میلیونی در دست عده ای خاص است و همین امر موجب پیدایش رانت و فساد گسترده در اقتصاد این کشور شده است. در این پیش نویس جدید بخش خصوصی برای نخستین بار خواهد توانست مالکیت بنگاه‌ها را در اختیار داشته باشد و از دولت خواسته شده مشوق‌هایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در نظر گیرد.

 

منبع:خبرگزاری فرانسه

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند