پرداخت بسته ۵۰۰ میلیارد تومانی توسعه صادرات تا پایان سال

پرداخت بسته ۵۰۰ میلیارد تومانی توسعه صادرات تا پایان سال

سرپرست سازمان توسعه تجارت از اعطای بسته ۵۰۰ میلیارد تومانی حمایت از توسعه صادرات در روز‌های آینده خبر داد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت از اعطای بسته ۵۰۰ میلیارد تومانی حمایت از توسعه صادرات در روز‌های آینده خبر داد.

به گزارشتجارت‌نیوز، محمدرضا مودودی در دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی صنعت نمایشگاهی در نمایشگاه بین المللی تهران گفت: بر اساس اعلام گمرک، این بسته حمایتی قرار بود ابتدای امسال پرداخت شود که به آخر سال موکول شد.

وی افزود: از مجلس تقاضا دارم با توجه به اینکه اعطای بسته حمایت از صادرات به آخر سال موکول شده، امکان استفاده و بهره برداری از بسته مشوق صادراتی 97 را برای سال 98 هم تعمیم دهد تا دست ما برای حمایت‌های جدی‌تر باز باشد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود دارا بودن 1.2 درصد جمعیت، تولید ناخالص داخلی و جغرافیای جهان سهمی کمتر از سه دهم درصد در صادرات نفتی و غیرنفتی جهان دارد.

مودودی افزود: این موضوع نشان می‌دهد تاکنون نتوانسته‌ایم به خوبی از ظرفیت نشان‌های تجاری خود در سطح جهان استفاده کنیم.

وی گفت: امروز در شرایطی به سر می‌بریم که دشمنان تصویری نامناسب از کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی به ارائه می‌کند و باید با بازتعریف نشان تجاری ملی، صنعتی و تجاری خود تصویر دیگری به جهانیان نشان دهیم.

مودودی ادامه داد: شرکت در اکسپوی 2020 یکی از آن فرصت‌ها و ابزاری است که می‌تواند نشان ایران را به خوبی معرفی کند؛ راهبرد سازمان توسعه تجارت در این راستا توسعه مدرسه صادرات برای تخصصی کردن دانش فنی تجارت، همچنین تعریف مگاپروژه‌های صادراتی، توسعه پایانه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است تا ظرفیت خود را در بازار‌های بین‌المللی ارتقا دهیم.

مودودی تاکید کرد: امروز و در شرایط تحریم بیش از موضوع نقل و انتقالات ارزی و ارتقای تولید، به امید و اعتماد نیازمندیم، زیرا دشمنان با تحریم‌ها به دنبال ناامید کردن مردم هستند و در این راستا صنعت نمایشگاهی نقش خطیری دارد.

وی گفت: برخلاف آنچه اظهار می‌شود تحریم‌ها مردم را هدف قرار داده است، زیرا شاهدیم حتی برای حرکت کشتی‌های حامل غذا و دارو به سمت ایران اختلال ایجاد می‌کنند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: برای خروج از شرایط کنونی هیچ‌گاه نمی‌توان به نیرو‌های خارجی دل بست، بلکه باید تغییر را از درون خودمان آغاز کنیم.

مودودی افزود: صنعت نمایشگاهی ویترین صنایع و خدمات نمایشگاهی کشور است که باید بهای بیشتری به آن داده شود؛ در این راستا سازمان توسعه تجارت نگاه رویدادی و نه نمایشگاهی را مبنای کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها باید در طول سال رویداد‌های مختلفی را تعریف کنند تا صنایع کشور بهتر شناخته شده و به بلوغ برسند و بتوانند مرز‌های جغرافیایی را در نوردند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: رفت و آمد هیئت‌های تجاری، برگزاری جلسات رو در رو با خارجی ها، برپایی همایش‌ها و کارگاه‌ها تخصصی از سوی برگزارکنندگان باید مدیریت شود.
در این همایش همچنین از برترین‌های جشنواره پوستر‌های نمایشگاهی، برترین‌های جشنواره وب و اپلیکیشن‌های نمایشگاهی با اهدای تندیس و لوح، قدردانی شد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند