آغاز پرداخت سود سنواتی به سهامداران بورسی

آغاز پرداخت سود سنواتی به سهامداران بورسی

یک مقام مسئول از آغاز پرداخت سود سنواتی به سهامداران بورسی خبر داد. ماجرا چیست و چه کسانی باید منتظر دریافت سود باشند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رداخت سودهای رسوب شده(سنواتی) یکی از مطالبات سرمایه‌گذاران است. حالا یک مقام مسئول از آغاز پرداخت این سود خبر داده است.

آنگونه که باشگاه خبرنگاران خبر داده، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: این شرکت همزمان با عید سعید فطر، پرداخت سود سنواتی سهامداران بازار سرمایه را آغاز کرد.

بعد از اعلام سازمان بورس درخصوص الزام شرکت‌ها برای پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام، تعیین تکلیف پرداخت سودهای رسوب شده (سنواتی) از جمله مسائلی بود که مورد تاکید فعالان بازار قرار گرفت. آنها خواستار تصمیم‌گیری سازمان بورس برای پرداخت این سودها به حساب سهامداران بودند.

وعده پرداخت در روز عید فطر

هفته گذشته محسن انصاری مهیار، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای از اجرا شدن فرآیند پرداخت مطالبات سنواتی سهامداران (سودهای رسوب‌شده) همزمان با عید سعید فطر خبر داد.

در این اطلاعیه آمده بود: به منظور تسهیل امور سهامداری و در جهت رعایت کامل قوانین و مقررات، از جمله ماده ۲۴۰ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت، این سازمان در راستای فراهم کردن زیرساخت های لازم برای تعیین تکلیف سودهای سنوات قبل سهامداران اقدام کرده است.

در این اطلاعیه اعلام شده بود: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از طریق شرکت‌ها و استفاده از اطلاعات سجامی سهامداران، امکان پرداخت مطالبات سنوات قبل سهامداران را از ۱۴ اردیبهشت امسال مقارن با عید سعید فطر مقرر فراهم کرد.

فرایند پرداخت سود به سهامداران آغاز شد

با توجه به انتشار این اطلاعیه و انتظار سهامداران برای پرداخت سودهای رسوب شده خود، محمد باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از آغاز واریز این سودها همزمان با عید سعید فطر خبر داده و اعلام کرده است: دریافت سود سنواتی شرکت ها یکی از مهم ترین دغدغه‌ها و مطالبات سهامداران در طول سال های اخیر بود. خوشبختانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت‌های فنی لازم را برای رفع این مشکل فراهم کرده است.

به گفته او، یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، نخستین شرکتی است که امروز سود سنواتی سهامداران خود را از طریق سمات پرداخت کرد. از ۱۹ هزار و ۹۰ سهامدار این شرکت سرمایه‌گذاری، ۱۲ هزار و ۴۸۸ نفر در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) ثبت‌نام کرده بودند که سود سنواتی این افراد به مبلغ بیش از ۱۸ میلیارد ریال امروز به حسابشان پرداخت شد.

باغستانی این را هم گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی این آمادگی را دارد که سودهای سنوات گذشته شرکت‌ها را دریافت و به حساب سهامداران واریز کند. به طور حتم این موضوع منجر به افزایش رضایتمندی سهامداران می‌شود.

او از افرادی که تاکنون ثبت‌نام و احراز هویت خود را در سامانه سجام انجام نداده‌اند، خواست هر چه سریع‌تر این اقدام را انجام دهند تا این شرکت امسال بتواند سود مجامع و مطالبات سنواتی سهامداران را از طریق اطلاعات این سامانه پرداخت کند.

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند