کد خبر: 233089

پرداخت پول گندمکاران از آخر هفته آغاز می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس تصویب شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم همچون سال گذشته با نرخ ١٣٠٠ تومان خریداری می‌شود.

سرویس کسب‌وکار -

عبدالمهدی بخشنده گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۴۰ تا ۵۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تصریح کرد: نرخ‌های خرید تضمینی با تصویب شورای اقتصاد ابلاغ و قابلیت اجرایی دارد و وزارت جهادکشاورزی به طور مستمر موضوع اعلام نرخ خرید تضمینی سایر محصولات کشاورزی را از شورای اقتصاد در حال پیگیری است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با تک‌نرخی شدن نرخ ارز با دلار ۴۲۰۰ تومانی وزیر جهاد کشاورزی به رئیس‌جمهوری پیشنهاد داد نهاده‌های بخش کشاورزی شامل ذرت، کنجاله سویا و سایر نهاده‌های تولید این بخش از افزایش قیمت متأثر نشود و در نتیجه قیمت تمام شده کالا و خدمات به این بخش افزایش پیدا نکند.

بخشنده اضافه کرد: بنابراین واردکنندگان بخش کشاورزی با دلار ۴۲۰۰ تومان واردات انجام می‌دهند اما با تمهیدات دولت بلافاصله مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی ناشی از نظام تک نرخی شدن ارز به صورت یارانه بازگردانده می‌شود.

وی ادامه داد: عمده واردات ما برای بخش دام و طیور ذرت، کنجاله سویا و جو است.

بخشنده تصریح کرد: برای کود و سم و سایر اقلام اگر بتوانیم با تمهیداتی که دولت برای بخش کساورزی در نظر گرفته (با نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان) واردات انجام دهیم، قیمت تمام شده تولیدکنندگان تغییری نخواهد یافت.

وی افزود: برای یارانه نرخ ارز برنج و گندم و عمده نهاده‌های تولید در حال رایزنی جزئیات هستیم.

پارسال نزدیک ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر پارسال همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری شده بود.

سال ۱۳۹۵ نیز ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن گندم تولید و ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزارتن به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۶۸ ریال بوده است.

خرید گندم همه ساله از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود و تا اواخر مهر ماه هر سال ادامه دارد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.34)
1344.3
4.5
مثقال طلا (%0.74)
738000
5400
سکه امامی (%0.6)
1829000
11000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.37)
6775
25
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.