پس از برجام با 250 بانک و کارگزاری درحال همکاری هستیم

پس از برجام با 250 بانک و کارگزاری درحال همکاری هستیم

از نشانه‌های برجام می‌توان به صادرات نفت به میزانی که تمایل داریم اشاره کنیم و منابع حاصل از آن را هر جور تمایل داریم استفاده کنیم. با برجام برای اولین بار توانستیم بعد از انقلاب هواپیما بخریم و آن را بیمه کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب‌نیا طی سخنانی در ادامه نشست خبری امروز خود با رسانه‌ها، در پاسخ به سوالی در خصوص موفقیت یا عدم موفقیت برجام با بیان اینکه «پاسخ به این سوال آنقدر روشن است که نیاز به توضیح ندارد» اظهار داشت: همین که الان به هر میزان که بخواهیم می‌توانیم نفت صادر کنیم و منابع حاصل از آن را هم هر جور تمایل داریم استفاده کنیم، همین که توانسته‌ایم برای اولین بار بعد از انقلاب هواپیما بخریم و آن را بیمه کنیم و تحریم بیمه‌ای ما برداشته شده است، نشان از موفقیت برجام دارد.

وی افزود: همین که برای خرید هواپیما توانسته‌ایم از منابع خارجی استفاده کنیم و کوچک‌ترین تضمین دولتی در این ارتباط داده نشده و امروز در حال استفاده از شبکه سوئیفت هستیم و با بیش از ۲۵۰ بانک کارگزاری در حال کار هستیم، به معنای موفقیت برجام است.

طیب‌نیا با بیان اینکه برخی مشکلات و محدودیت‌های امروز، اصولا به تحریم‌های اولیه امریکا و اشغال لانه جاسوسی برمی‌گردد و بر خلاف گفته عده‌ای، اصلا ربطی به بحث مذاکرات هسته‌ای ندارد، گفت: در همین راستا برخی معاملات ما که با ارز دلار امریکایی انجام می‌شود، از قدیم با مشکلاتی روبرو بوده است اما در معاملاتی که با ارز یورو یا واحدهای پولی اروپا و دیگر کشورها انجام می‌شود، مشکلی وجود ندارد. ضمن اینکه مانع‌تراشی‌ها و بدعهدی امریکا نیز واقعیتی است که ما از قبل آن را پیش‌بینی می‌کردیم.

وی با اشاره به چرایی برخی مشکلات ایران با بانک‌های مهم خارجی گفت: نظام بانکی دنیا بعد از سال 2008 دچار تغییرات گسترده‌ای شد و استانداردهای جدیدی برای معاملات بانکی تعریف شد که به‌دلیل عدم ارتباط بانک‌های ما با دنیا هنوز همه این استاندارد در بانک‌های ما ایجاد نشده که البته دولت برای استانداردسازی بانک‌ها گام‌های خوبی را برداشته است.

وزیر اقتصاد از مبارزه با پولشویی به عنوان یکی از استانداردهای بانک‌های معتبر و بین‌المللی نام برد و افزود: به رغم اقدامات بسیار مفید و تلاش های انجام‌شده، ایران اسلامی برای سال‌ها در لیست سیاه قرار داشت که خوشبختانه با تلاشی که صورت گرفت، نام ایران در این لیست به حالت تعلیق درآمده و در اجلاس ژوئن امیدواریم به طور کامل از این لیست خارج شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند