پرداخت مطالبات ۴۰ شرکت کره‌ای با پول‌های بلوکه شده

پرداخت مطالبات ۴۰ شرکت کره‌ای با پول‌های بلوکه شده

۴۰ شرکت کره‌ای، مطالبات خود را به ارزش ۷۰ میلیون دلار، از محل پول‌های بلوکه شده ایران در دو بانک این کشور دریافت کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از کوریان جونگ دیلی، بر اساس اعلام منابع دیپلماتیک ادعا شده است که ۴۰ شرکت صادرکننده کره‌ای، بخش قابل توجهی از مطالبات خود را از محل پول‌های بلوکه شده ایران در کره دریافت کردند.

این دیپلمات مدعی است: « ۴۰ شرکت کره‌ای بخش قابل توجهی از مطالبات خود را دریافت کرده‌اند.»

بر اساس این گزارش، پس از اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها در دوره رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا در سال ۲۰۱۸، حدود ۹۰ میلیون دلار از مطالبات شرکت‌های کره‌ای از سوی ایران پرداخت نشده بود که در ماه گذشته ۷۰ میلیون دلار از این مطالبات از محل پول‌های بلوکه شده در بانک‌های کره پرداخت شد.

حدود هفت میلیارد دلار سرمایه بلوکه شده ایران در بانک‌های IBK کره و ووری بانک از سپتامبر ۲۰۱۹ تاکنون نگه‌داری می‌شود.

بانک مرکزی ایران در سال ۲۰۱۰ بر اساس توافق با کشور کره جنوبی، حسابی در در دو بانک «IBK کره» و «ووری بانک» باز کرد تا این کشور از این طریق انتقال مالی به ایران انجام دهد. کره با این حساب‌ها می‌تواند سرمایه‌هایی که از این سیستم به ایران می رود را رصد و مانیتور کند.

این دیپلمات تاکید کرده است که پرداخت مطالبات شرکت‌های کره‌ای از محل پول‌های بلوکه شده به این معنی نیست که مشکل این پول‌ها حل شده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال احیای قرارداد برجام ۲۰۱۵ است که ترامپ رئیس‌جمهور قبلی در سال ۲۰۱۸ از آن کنار کشید.

منبع: فارس

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند