پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن آزاد می‌شود؟

پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن آزاد می‌شود؟

رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن گفت: باید بتوانیم زمینه همکاری‌ با ژاپن گسترش دهیم تا اگر مقدمات برجام عملیاتی شد روابط دو کشور گسترش پیدا کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن از علاقه‌مندی این کشور برای بازگرداندن پول‌های ایران را خبر داد. اما قطعیتی در این ماجرا وجود ندارد.

بر اساس گزارش ایلنا، بهرام شکوری گفت: باید بتوان زمینه همکاری با ژاپن و به‌خصوص کمپانی‌های متوسط این کشور را فراهم کرد. تا اگر برجام عملیاتی شد، مقدمات آن شکل گرفته باشد.

با توجه به تغییر و تحولاتی که در اتاق ایران بود کمی این موضوع مغفول ماند. امیدوارم از هفته آینده، بتوانیم این مذاکرات را شروع کنیم.

شکوری افزود: آنچه که قبلا ژاپن بیشتر خریدار آن از ایران بود یکسری محصولات معدنی و در کنار آن یکسری خاویار، میگو، محصولات غذایی، آبمیوه‌ها، آب انار، خشکبار، پسته ایرانی و فرش بود.

ایران در حوزه‌های مختلف می‌تواند با ژاپن ارتباط داشته باشد که یکی صنعت توریسم است. ژاپنی‌ها بسیار علاقه‌مند به تاریخ و آثار باستانی ایران هستند.

اگر بتوانیم شرایطی را مهیا کنیم که توریست‌های ژاپنی بتوانند به راحتی به ایران بیایند و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران را ببینند، می‌تواند درآمدزایی خوبی برای کشور داشته باشد.

وی گفت: نمایشگاه‌هایی که تجار ایرانی می‌توانند در ژاپن شرکت کنند هم زمینه همکاری دیگری است. به هر حال دانش فنی و تکنولوژی که در ژاپن وجود دارد در سطح اروپاست و در ماشین آلات صنعتی، آسانسور، بسیاری از تلفن‌ها و کالاهای دیگری که استفاده می‌کنیم، می‌توان از ژاپن بهره‌مند شد.

احتمال همکاری ایران و ژاپن در زمینه خودروسازی

بهرام شکوری ادامه داد: شاید یکی از این زمینه‌هایی که در آینده اتفاق بیفتد این باشد که به جای تولید خودروهای بی‌کیفیت در کشور، برندهای خوب خودروسازی ژاپن مثل تویوتا بتوانند به ایران بیایند و با سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور بتوان از ظرفیت بالای تکنولوژی ژاپن در این حوزه استفاده کرد.

شکوری درباره وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن بیان کرد: گویا گشایش‌هایی در این مورد ایجاد شده است اما چون اطلاعات آن را دقیق افشا نمی‌کنند، ما هم با حدس و گمان در این زمینه صحبت می‌کنیم.

اما هم کره و هم ژاپن با چراغ سبزی که امریکا نشان داده بود، علاقه‌مند بودند که پول‌های ایران را بدهند. حال آن را داده‌اند یا خیر، خیلی اطلاع ندارم و وزارت امور خارجه بیشتر در جریان این کار است.

وی افزود: دولت و مردم ژاپن و کره علاقه‌مند به همکاری با کشور ما هستند. ما قبل از کرونا جشن ۹۰ سالگی روابط اقتصادی، سیاسی ایران و ژاپن را جشن گرفتیم و حدود یک قرن با آنها ارتباط داشته‌ایم.

سهم عمده تجارت ژاپن با امریکا است و آن‌ها منافع مردمشان را فدای ایران نمی‌کنند. ما هم نمی‌خواهیم که این کار را بکنند.

رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن در پایان گفت: ژاپنی‌ها قلبا علاقه‌مند هستند که این اتفاق بیفتد و همان طور که در گذشته هم برای ماجرای خرید نفت نشان دادند، آنها بیشتر راغب بودند که معافیت‌هایی را از امریکا بگیرند که نفت ما را بخرند.

این نشان دهنده این است که ژاپنی‌ها هم تلاش می‌کنند که این اتفاق بیفتد اما به هر حال ما هم باید از این سو به آنها کمک کنیم.

باید به سمتی برویم که تعاملات خوبی را با دنیا داشته باشیم چون اگر نداشته باشیم طبیعتا هم این کشورها را دچار زحمت و هم تجار خودمان را متضرر می‌کنیم.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند