آخرین اخبار مذاکرات وین/ پیشرفت در عین وجود اختلافات مهم

آخرین اخبار مذاکرات وین/ پیشرفت در عین وجود اختلافات مهم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که تیم‌های مذاکراتی در وین در هفته‌های گذشته روند خوبی را پشت سر گذاشتند. در عین حال، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است که اختلافات مهمی باقی‌مانده‌اند که لازم است برطرف شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، جوسپ بورل  در امروز در صفحه توئیتر خود نوشت که با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد برجام گفتگو کرده است.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد که تمام طرف‌ها اکنون باید تصمیمات سیاسی لازم را انجام دهند تا در خصوص مذاکرات به نتیجه برسیم و به اجرای کامل (تعهدات) بازگردیم.

همچنین میخائیل اولیانوف، سرپرست هیات روسی در مذاکرات برجام در وین نیز شب گذشته گفت که قسمت سخت و پر زحمت مسیر مذاکرات برجامی در نشست‌های وین طی شده است.

برداشت قریب به اتفاق قدرت‌های جهانی از ماحصل مذاکرات وین حاکی است که گفتگوها برای احیای برجام پیشرفت قابل توجهی داشته و دورنمای فعال شدن توافق و رفع تحریم‌ها پدیدار شده است.

نخستین نشانه موفقیت دو ماه مذاکرات فشرده و مستمر دیپلمات‌های ارشد گروه ۱+۴ و مهم‌ترین نکته‌ای را که می‌توان از خلال تحولات روز گذشته که چهارمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار شد، استخراج کرد رفتار انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس خارجی اتحادیه اروپا بود که برای نخستین بار پس از پایان نشست کمیسیون مقابل دوربین رسانه‌ها حاضر شد و از پیشرفت رایزنی‌ها خبر داد و اعلام کرد که توافق برای احیای برجام در حال شکل گرفتن است.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام هم در این باره گفت: الان می‌توانیم بگوییم که به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

در عین حال به گزارش فارس، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به پایگاه دیپلماتیک گفته در آخرین دور گفتگوها در وین شاهد پیشرفت‌های معناداری بودیم اما اختلافات مهمی باقی‌مانده‌اند که لازم است برطرف شوند.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند