پیشرفت ۹۵ درصدی ساخت خط آهن قزوین-رشت

خط آهن قزوین-رشت

مدیرکل دفتر امور بین‌الملل راه‌آهن کشورمان ضمن خبر دادن از پیشرفت ۹۵ درصدی مسیر ریلی قزوین-رشت، گفت: تنها ۵ درصد از کار ساخت مسیر ریلی مذکور باقی مانده است.

چهارمین نشست کارگروه رده بالای پروژه راه آهن قزوین-رشت-آستارا با شرکت نمایندگان ریلی ایران و آذربایجان، وزارت راه و شهرسازی، شرکت ساخت، وزارت امور خارجه و مقام‌های سازمان اکو امروز در تهران برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نظری مدیرکل دفتر امور بین‌الملل راه‌آهن کشور به موقعیت جغرافیایی کشورهای عضو اکو به عنوان پل ارتباطی اروپا و چین اشاره کرده و بر لزوم تقویت همکاری‌های ریلی میان کشورهای عضو این سازمان به جهت گسترش حمل‌ونقل بین‌المللی در منطقه تاکید کرد.

در ادامه این نشست مشترک، طرف ایرانی از پایان ۹۵ درصدی کار ساخت مسیر ریلی خط آهن قزوین-رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر خبر داده و اعلام کرد که کار ساخت مابقی مسیر نیز با شدت و قوت ادامه دارد.

بنابر اعلام دفتر امور بین‌الملل راه‌آهن ایران، کار ساخت پل عبوری از روی رودخانه «آستارا چای» به پایان رسیده است. همچنین مطالعات مربوط به ساخت مسیر ریلی رشت-آستارا به طول ۱۶۷ کیلومتر به انجام رسیده و در مرحله تامین فاینانس قرار دارد.

قرار است مسیر ریلی «رشت-آستارا» به ارزش یک میلیارد دلار توسط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان ساخته شود که باکو تامین هزینه ۵۰۰ میلیون دلار از کل این مبلغ را تقبل کرده است.

نماینده ریلی جمهوری آذربایجان نیز در این جلسه از تکمیل ۵۰۰ متر از مسیر ریلی واقع در بخش آستارا ایران که قرار است به آستارا در جمهوری آذربایجان متصل شود خبر داد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند