پیشنهاد برگزاری مراسم روز زبان فارسی در آلمان

پیشنهاد برگزاری مراسم روز زبان فارسی در آلمان
رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی پیشنهاد کرد مراسم روز زبان فارسی در آلمان برگزار شود.

رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی به منظور ارتقای تعامل‌های بین‌المللی این بنیاد با موسسات آلمانی، از انسیتو گوته آلمان در برلین بازدید و با رئیس آن موسسه دیدار و مذاکره کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این جلسه که با حضور اقایب طریقت کارشناس رایزنی جمهوری اسلامی ایران در آلمان صورت گرفت، فعالیت‌ها و برنامه‌های آتی بنیاد سعدی در راستای گسترش زبان فارسی در حوزه اروپا تشریح شد.

زهرا سالمی رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی نیز به الگوبرداری سایت بنیاد از روش نهادهای مشابه و به ویژه انستیتو گوته اشاره و تاکید کرد: اساسا تشکیل بنیاد سعدی بر اساس یک ضرورت مشابه مراکزی چون انستیتو گوته آلمان، سروانتس اسپانیا و آلیانس فرانسه برای ماموریت آموزش روش مند آموزش زبان به علاقه مندان بوده است.

وی با اشاره به این خبر که بنا به مصوبه سنای فدرال آلمان، زبان فارسی در این کشور در هر ۱۶ ایالت به عنوان زبان انتخابی در کنار زبان‌های خارجه انگلیسی و آلمانی در مدارس آلمان تا سطح دیپلم به رسمیت شناخته شده ادامه داد: با توجه به حضور جمعیت زیادی از ایرانیان در آلمان و لزوم بهره‌برداری از ظرفیت موجود، تهیه کتاب‌های آموزشی برای این گروه سنی لازم است و در دستور کار جدی بنیاد سعدی قرار دارد.

به گفته وی، برای این مسئله، نیازمند همکاری موسسات مشابهی همچون انستیتو گوته هستیم که تجربیات ارزشمندی را طی سال‌ها فعالیت به دست آورده است.

سالمی به پیشینه گسترده و دیرینه زبان فارسی در آلمان اشاره کرد و گفت: زبان فارسی در حدود ۲۰ دانشگاه در آلمان در رشته‌های مختلف اعم از ایران شناسی، اسلام شناسی، مطالعات خاورمیانه و شرق شناسی، به عنوان زبان انتخابی دانشجویان این رشته‌ها تدریس می‌شود.

گابریله گالر، رئیس انستیتو گوته برلین نیز با ابراز شگفتی از تاریخچه حضور زبان فارسی در آلمان و وجود موسسه‌ای مانند بنیاد سعدی در ایران، در خصوص معرفی موسسه‌ای بین‌المللی و متخصص در زمینه تالیف کتاب‌های آموزش زبان برای رده سنی دبستان برای تدریس زبان فارسی در مدارس اعلام آمادگی کرد.

وی همچنین توضیحاتی در رابطه با دوره‌های مختلف دانش افزایی انستیتو گوته برلین که در قالب پکیج‌های مختلف برای مناطق مختلف و با نرخ‌های متفاوت اعم از رایگان، بورس تحصیلی و غیره تعریف شده است، ارائه داد.

بنا بر اعلام این خبر، در این نشست دوستانه، مذاکرانی درباره امکان برگزاری مراسم «روز زبان فارسی» در آلمان و همچنین «روز زبان آلمانی» در ایران، میان دو طرف صورت گرفت و مقرر شد طرح آن به زودی از سوی بنیاد سعدی ارائه شده و رئیس موسسه انیستیتو گوته برلین نیز پس از مشورت با مدیران عالی رتبه این موسسه، نتیجه را از طریق رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین، به بنیاد اعلام کند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند
مطالب گزیده از سراسر وب پیشنهاد یکتانت