در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس بورسی مطرح شد:

پیش‌بینی یک ساله بازار سهام / وضعیت بورس بهتر خواهد شد

پیش‌بینی یک ساله بازار سهام / وضعیت بورس بهتر خواهد شد

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار برای رشد نیازی به فعالیت حقوقی‌ها، بانک‌ها و صندوق توسعه ملی ندارد، گفت: حقوقی‌ها اجازه نمی‌دهند بازار یک روز هم نفس بکشد. بازار سهام می‌تواند توسط حقیقی‌ها احیا شود و در طولانی‌مدت وضعیت بهتری خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیام الیاس کردی، کارشناس و مدرس بازار سرمایه در یک برنامه لایو اینستاگرامی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در بورس از مردم به خوبی میزبانی نشد.

او با انتقاد از فعالیت حقوقی‌ها بیان کرد: اگرچه مردم را به حضور در بازار سرمایه تشویق کردیم اما میزبان خوبی برای آنها نبودیم. حقوقی‌ها اجازه نمی‌دهند بازار یک روز نفس بکشد. بسیاری معتقدند افراد حقیقی هیجانی رفتار می‌کنند اما حالا باید به حقوقی‌ها گفت هیجانی رفتار نکنید.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با هرگونه دخالت در بازار سهام با عنوان «حمایت» مخالفم، گفت: بازار اصلا نیازی به حضور بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و حتی فروش حقوقی‌ها ندارد. اگر اعتماد به بازار سرمایه برگردد خود حقیقی‌ها کار را جمع می‌کنند. باید تصمیم‌هایی گرفته شود که اعتماد حقیقی‌ها برگردد.

او با توصیه به اینکه مردم باید برای بورس آموزش ببینند، ادامه داد: متاسفانه مردم برای فعالیت در بازار سرمایه سراغ آموزش نمی‌روند. در واقع اگر فردی می‌خواهد سهمی را بخرد باید از آن اطمینان داشته باشد.

الیاس کردی با بیان اینکه برای گرفتن نتیجه و سود باید طولانی مدت در بورس ماند، گفت: برخی‌ فکر می‌کنند که باید در بازار سرمایه وارد و مدتی بعد خارج شد اما این گونه نیست. باید ماند آن هم طولانی مدت. برندگان امروز بازندگان سال 92 هستند. اگر سرمایه‌گذاری بتواند از اکنون تا سال آینده 60، 70 درصد سود کند می‌تواند سرمایه‌گذار موفقی باشد.

او افزود: در نگاه طولانی مدت بازار سهام وضعیت بهتری دارد و این درحالی است که در میان مدت رشد شارپی شاخص کل در کار نیست. تقریبا تمام کارشناسان هم گفته‌اند که رشد شارپی شاخص کل متوقف شده است.

وی همچنین گفت: رشد شارپی بورس دیگر تمام شده است. سهم‌ها رشد نمی‌کنند بلکه به قیمت واقعی خود می‌رسند. اما هنوز هم برخی سهام امکان رشد سه برابری دارند و در همین حال ممکن است برخی سهام تا 30 درصد دیگر کاهش قیمت داشته باشند. در این شرایط سهامداران فقط با آموزش می‌توانند سرمایه‌گذاری موفقی در بورس داشته باشند. بازندگان بورس سال 92 اکنون برندگان امروز این بازار هستند.

اخبار مرتبط با بازار سهام را در صفحه اختصاصی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند