تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بورس فردا ۱۳ اسفند / آیا حمایت دولت بازار را متعادل می‌کند؟

پیش‌بینی بورس فردا ۱۳ اسفند / آیا حمایت دولت بازار را متعادل می‌کند؟

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر حمایتی از سوی دولت و بازیگران تاثیرگذار نباشد روند بازار متعادل نمی‌شود و اعتماد سهامداران به بازار برنمی‌گردد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان بازار سرمایه بر این عقیده هستند که با وجود اینکه امروز ۱۲ اسفند شاخص بازار روند صعودی داشت اما بسیاری از سهم‌ها با صف‌ فروش همراه بودند.

سعید ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کم بودن تزریق ۹ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای بازار موجود، توضیح داد: با توجه به شرایط بازار و نیاز شدیدی که به پول دارد، این حجم از این نقدینگی برای این بازار کافی نیست و حتی اگر تزریق این پول، بر بازار تاثیر مثبتی هم داشته باشد، تاثیر آن کوتاه‌مدت است.

این کارشناس ادامه داد: این الزام به فعالیت صندوق‌ها باعث به وجود آمدن یک دور باطل می‌شود؛ زیرا پول مردم به دلیل ریسک‌پذیری کمتر به سمت صندوق‌ها می‌رود. با این وجود صندوق‌ها ملزم به ورود پول به سهام‌ بازار هستند و در حال حاضر این حرکت موجب افزایش ریسک فعالیت صندوق‌ها می‌شود و این ریسک‌پذیری به سرمایه مردم منتقل می‌شود. احتمال دارد این موضوع باعث خروج سرمایه سهامدارن از صندوق‌ها شود.

ابراهیمی با اشاره به فروش اوراق دولت در بازار سرمایه گفت: در حال حاضر بازار به نقدینگی نیاز دارد و میزان نقدینگی که از سوی صندوق‌ها وارد بازار می‌شود در کوتاه‌مدت تاثیرگذار است. اگر دولت فروش اوراق را ادامه دهد نیاز بازار به نقدینگی افزایش پیدا می‌کند و این روندی که دولت در پیش گرفته است اصلا به صلاح بازار نیست و باید فروش را به تاخیر بیندازد.

او با اشاره به اینکه بازیگر اصلی بازار اعتماد مردم را از بین برده است تصریح کرد: بازیگران بزرگ باید وارد بازار شوند و از بازار حمایت کنند. اگر دولت از بازار حمایت کند ممکن است اعتماد به بازار برگردد و پول‌های راکد وارد بازار شود. نتیجه این عمل کاهش ریسک موجود در فضای بازار می‌شود و روند بازار را متعادل می‌کند.

کارشناسان معتقدند بازار امروز با یک واکنش نسبتا هیجانی همراه بود و با وجود صعود شاخص، بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل بودند. تاثیر فروش اوراق دولت در بازار در روزهای آینده مشخص می‌شود.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند