تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بورس فردا/ حراجی اقتصادی بورس را ضعیف کرد

پیش‌بینی بورس فردا/ حراجی اقتصادی بورس را ضعیف کرد

بورس امروز دوشنبه روند نسبتا صعودی داشت و به گفته کارشناسان این روند تا آخر هفته حفظ می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس امروز با رشد دو هزار و ۷۴۱واحدی شاخص کل باعث شد تا این شاخص در محدوده یک میلیون و ۵۰۴هزار واحدی قرار بگیرد. شاخص‌ هم‌وزن هم با افتی کم‌رنگ همراه شد و در محدوده درصد ۴۱۷ هزار واحدی باقی ماند. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به سه هزار و ۷۵۰میلیارد تومان رسید.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: دو روز باقی مانده از هفته بازار سرمایه روند متعادلی را طی می کند. همچنین پس از برگزاری مجامع شرکت‌ها، پول به سمت بازار سرمایه هدایت می‌شود و تا آخر سال رکورد شاخص کل بورس می‌شکند.

وی ادامه داد: نشان دادن فضایی در اقتصاد کشور که حکایت از بی‌تاثیر بودن نرخ کالاهای اساسی یکی از تابلوهای بزرگ این پیام را به شکلی القا کنند همین تابلو بورس است. مثلا نرخ فروش شرکتی شش برابر شده، این شرکت‌ها در بازار سرمایه اغلب صف فروش هستند و به نوعی القا می‌شود افزایش قیمت‌ها تاثیری در زندگی و سایر بازارهای مالی ندارد.

رشد ۱۰ برابر سهام بورس

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته تمامی شرکت‌هایی که مشمول قیمت‌گذاری بوده سود ۱۰ برابری داشتند. اما چون دولت اعلام کرد که در حال اجرای جراحی اقتصادی است، این موضوع بازار سهام را تصعیف می‌کند. یعنی بازار سرمایه به مکانی برای نشان دادن بی‌اثر بودن افزایش قیمت کالاهای اساسی تبدیل شده است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شاخص‌کل بورس تا اردبیهشت ماه ۱۸ درصد بازدهی و شاخص هم‌وزن نیز ۲۸ درصد بازدهی داشته است. یکباره از اردبیشهت با اجرای این طرح‌ها دولت ۱۰ هزار میلیادر تومان اوراق چاپ کرده و وارد بازار کرد. عرضه‌های اولیه یکی پس از دیگری نفس بازار را گرفت و بعد از آن از افزایش نرخ کالاهای اساسی رونمایی داشت. این سناریو در حقیقت فضایی را در بازار سرمایه ایجاد می‌کند که برای گریز از تله کاهش قیمت در بورس اوراق بخرید.

آخرین پیش‌بینی‌های بازار سرمایه را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند