خوش‌بینی جف برویک، تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال در گفتگو با تجارت‌نیوز:

پیش‌بینی بیت‌کوین یک میلیون دلاری / همیشه بهترین زمان خرید است / بیت‌کوین در ۹۸ درصد از روزها سودآور بوده است

پیش‌بینی بیت‌کوین یک میلیون دلاری / همیشه بهترین زمان خرید است / بیت‌کوین در ۹۸ درصد از روزها سودآور بوده است
به گفته جف برویک، سردبیر وب‌سایت dollarvigilant.com، همیشه بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین است. اگر طی چند سال آینده بیت‌کوین همچنان در میان رمزارزها پیشرو باقی بماند، قیمت آن به یک میلیون دلار هم خواهد رسید.

قیمت بیت‌کوین که از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا اواسط ماه آگوست رشدی ۱۷۰ درصدی را تجربه کرده بود، در هفته‌های اخیر روند کاهشی به خود گرفته است.

قیمت این ارز محبوب دیجیتال که در اولین روز سال جاری میلادی سه هزار و ۷۹۰ دلار بوده، تا ماه ژوئن (ماه ششم میلادی) روند روبه‌رشدی داشت. در هفته ابتدایی ماه ژوئن قیمت بیت‌کوین به هفت هزار و ۶۴۹ دلار و در هفته پایانی ماه به ۱۲ هزار و ۹۷۳ دلار رسید.

در معاملات روز سه‌شنبه (۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹) اما بیت‌کوین با شکستن سطح حمایت خود، تنها طی یک ساعت بیش از هزار دلار سقوط کرد و به کمتر از ۹ هزار دلار رسید. در ساعات ابتدایی معاملات روز پنج‌شنبه نیز هر بیت‌کوین با قیمت هشت هزار و ۳۶۴ دلار معامله شد.

جف بِرویک  (Jeff Berwick)، سردبیر وب‌سایتdollarvigilant.com  در گفتگوی اختصاصی با تجارت‌نیوز به دلایل نوسانات اخیر بازار بیت‌کوین پرداخته و معتقد است، این بازار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. متن کامل این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

بیت‌کوین در هفته‌های اخیر روند کاهشی به خود گرفته، تا جایی که در معاملات روز گذشته به کمتر از ۹ هزار دلار هم رسید. به نظر شما چه عواملی موجب شد، روند صعودی بیت‌کوین که از ابتدای سال جاری شروع شده بود، بار دیگر نزولی شود؟

با ارزش بازار کمتر از ۲۰۰ میلیارد دلار (یعنی یک‌پنجم ارزش بازار کمپانی اپل) بیت‌کوین هنوز یک بازار نسبتا کوچک محسوب می‌شود. همچنین فراموش نکنید که بیت‌کوین هم در بحث بانک و هم پول الگوهای ذهنی را تغییر داده است. بنابراین روند صعودی و افزایش قیمت آن سقوط بانک‌های مرکزی و ارزهای بی‌پشتوانه را به دنبال خواهد داشت.

در عین حال، به دلیل کوچک بودن ارزش بازار آن، بیت‌کوین از ثبات چندانی برخوردار نیست. بنابراین با تکیه بر نوسانات کمتر از ۱۰ درصد نمی‌توان دست به گمانه‌زنی زد و صرفا با اتفاقاتی که در طول یک روز می‌افتد، می‌توان در مورد بیت‌کوین اقدام به پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی شما از قیمت بیت‌کوین در کوتاه‌مدت و بلندمدت چیست؟

این دقیقا همان چیزی است که بازار بیت‌کوین را جذاب کرده است. برخی از عوامل مانند رقابت بیت‌کوین با دیگر رمزارزها و سکه‌ها ممکن است قیمت بیت‌کوین را تا صفر دلار هم کاهش دهد. اما اگر طی چند سال آینده بیت‌کوین همچنان در میان رمزارزها پیشرو باقی بماند و بانک‌های مرکزی و ارزهای بدون‌ پشتوانه سقوط کنند، قیمت بیت‌کوین به یک میلیون دلار هم خواهد رسید.

به نظر شما چه زمانی بهتر است در بازار بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد؟

به‌نظر من همیشه بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در این بازار است. وب‌سایت Holdcalc در اوایل ماه جولای محاسبه کرده که بیت‌کوین از زمانی که به وجود آمده -یعنی سال ۲۰۰۹- تا جولای سال جاری در ۹۸٫۲ درصد از روزها سودآور بوده است.

با شمارش روزها از چهارم ژانویه ۲۰۰۹ تا ابتدای جولای که شامل سه هزار و ۶۷۱ روز می‌شود، داده‌های Holdcalc نشان می‌دهد که در سه هزار ۶۷۱ روز خرید بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری سودآور بوده است. بخش بزرگی از ۶۹ روز باقی‌مانده هم شامل روزهای دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ می‌شود که بیت‌کوین به یک‌باره روند نزولی به خود گرفت.

در دسامبر سال ۲۰۱۷ ما به مشترکان‌مان در وب‌سایت The Dollar Vigilant توصیه کردیم که در طول همان ماه بیت‌کوین‌های خود را بفروشند و در سال ۲۰۱۸ تنها زمانی که قیمت حدود سه هزار و ۵۰۰ دلار است دوباره اقدام به خریداری بیت‌کوین کنند. قطعا کسانی که این توصیه را رعایت کرده باشند، طی این مدت ثروت انبوهی کسب کرده‌اند. توصیه من این است که همچنان همین روند در پیش گرفته شود.

جدیدترین اتفاقات مربوط به بیت‌کوین را می‌توانید در سلسله اخبار بیت‌کوین تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند