رئیس اتاق مشترک ایران و چین در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد:

پیش‌بینی تجارت ایران و چین در سال ۹۹

پیش‌بینی تجارت ایران و چین در سال ۹۹

رئیس اتاق مشترک ایران و چین می‌گوید: آنچه مشخص است با شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت میزان واردات کالاها از کشور چین به ایران نسبت به سال ۹۸ کمتر خواهد شد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین در پاسخ به این پرسش که با توجه به شیوع ویروس کرونا واردات کالاهای چینی به ایران صفر شده است؟ به تجارت‎نیوز گفت: واردات کالاهای چینی در سه سال اخیر به کشور کاهش یافته است. سیاست‌های کلان اقتصادی نیز مبنی بر کاهش واردات کالاهای مصرفی تنظیم شده، حال با توجه به کاهش قیمت نفت و همچنین تاثیر آن در میزان صادرات باید دید که چینی‌ها همچنان تمایلی به واردات نفت از ایران به کشورشان دارند یا خیر.

مجیدرضا حریری در ادامه افزود: چنانچه شیوع ویروس کرونا ادامه‌دار باشد صادرات غیرنفتی ما به بازارهای منطقه و از جمله چین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ۷۰ درصد کالاهای غیرنفتی ما به بازار چین را فلزات، مواد معدنی خام و مواد پتروشیمی تشکیل می‌دهد، بنابراین اگر قرار باشد مرزهای تجاری همچنان بسته بماند صادرات کالاهای غیرنفتی ما به برخی کشورها همچون عراق، افغانستان، ارمنستان و … محدود خواهد شد.

او اظهار کرد: آنچه مشخص است با شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت میزان واردات کالاها از کشور چین به ایران نسبت به سال ۹۸ کمتر خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند