تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

برجام با قیمت دلار چه می‌کند؟/ پیش‌بینی قیمت دلار در شهریور

قیمت دلار

گرچه هنوز نتیجه قطعی مذاکرات وین مشخص نیست، اما اخبار منتشرشده در این باره تا کنون قیمت دلار را وارد کانال ۲۹ هزار تومان کرد. اما آیا احیای احتمالی برجام قیمت دلار را کاهش می‌دهد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روزهای گذشته بازارهای مالی با کاهش همراه بودند. به‌رغم اینکه همچنان از نتیجه قطعی مذاکرات خبری نیست، اما سیگنال‌ مذاکرات هسته ای برای بازارها مثبت بود. چنان‌که در این هفته قیمت دلار با کاهش همراه و وارد کانال ۲۹ هزار تومان شد.

طبق اطلاعات کانال‌های تلگرامی صرافی‌ها، دلار همچنان روند کاهشی دارد و در کانال ۲۹ هزار تومان معامله می‌شود. اما پاسخ مشروط ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا و عدم واکنش صریح طرف اروپایی به این پاسخ، ابهامات بازار را نسبت به آینده افزایش داد.

در نتیجه بازارهای مالی از جمله ارز دیروز افزایشی شدند. با این حال انتشار تدریجی برخی واکنش‌های مثبت در مورد حل شدن بخشی زیادی از اختلافات و اخباری در مورد تضمین‌های آمریکا امیدواری‌ها را در مورد آینده برجام افزایش داد.

ریزش قیمت ادامه دارد؟

آیا اخبار برجام بیش از این بر قیمت دلار تاثیر می‌گذارد؟ روند قیمتی در شهریور ماه چگونه است؟

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: دولت با انتشار اخبار مثبت برجامی توانست قیمت دلار را تا حدودی کنترل و نزدیک ١٠ درصد نیز کاهش دهد.

او افزود: تداوم این ریزش قیمت همچنان به اخبار برجامی بستگی دارد و تحلیلگران نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی انجام دهند.

حق‌شناس توضیح داد: باید به این نکته توجه کرد که ارزش ذاتی دلار بالاتر از ارقام فعلی است. اما اگر واقعا همین جوّ خوش‌بینانه ادامه پیدا کند و منجر به توافق شود، بانک مرکزی می‌تواند قیمت را کنترل کند و به سمت ارقام پایین‌تر از قیمت فعلی سوق دهد. بازه ٢۶ هزار تا ٢٧ هزار تومان قیمت مطلوب سیاست‌گذار خواهد بود.

بر اساس این گزارش، آخرین اخبار مربوط به احیای برجام به توئیت شورای امنیت ملی آمریکا مربوط می‌شود. این توئیت موافقت کاخ سفید با ارائه تضمین‌های مورد تقاضای ایران را رد می‌کند.

آخرین تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند