تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز ۷ شهریور ۱۴۰۱/ گرانی قطره چکانی طلا در بازار؟

قیمت سکه امروز

قیمت طلا و سکه دیروز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱، روند پرنوسانی داشت و سکه امامی نیز به کانال ۱۳ میلیون تومانی بازگشت. در حالی که پیش‌بینی می‌شد بازار این هفته نوسان چندانی نداشته باشد، اما نوسانات قیمت دلار روی طلای داخلی نیز تاثیر گذاشته است. برخی معامله‌گران می‌گویند دولت، در راستای منافع خود در حال مدیریت بازار ارز است. اخبار و سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار این روزها در بازار ایران تحت تاثیر ابهامات در مذاکرات هسته‌ای و اقدامات بازارساز قرار دارد. از یک سو، شکل‌گیری نوعی جو مبهم در مورد آینده برجام، بازار را به سمت روند صعودی سوق می‌دهد، اما به اعتقاد برخی معامله‌گران، دولت کنترل بازار را در دست گرفته است. همین شرایط، قیمت‌ها را در بازار طلا و سکه نیز نوسانی کرده است.

طبق برخی پیش‌بینی‌ها به نظر می‌رسید بازار طلا و سکه در هفته جاری نوسان چندانی نداشته باشد. اما در همین دو روز نخست، سکه امامی هم در کانال ۱۴ میلیونی روند افزایشی را تجربه کرده و هم به کانال ۱۳ میلیون تومانی بازگشته است. طلا البته نوسان محدودتری دارد. اما در کل به نظر می‌رسد، تحرکات بازار چندان از برخی پیش‌بینی‌ها پیروی نمی‌کند. در واقع چشم‌ها به بازار ارز و ظاهرا اقدامات دولت در این بازار دوخته شده است.

جای پای دولت در بازار ارز

این روزها ابهام در مورد مذاکرات هسته‌ای افزایش یافته است و برخی از منابع از طولانی بودن روند مذاکرات خبر می‌دهند. همین شرایط روز گذشته دلار را وارد کانال ۳۰ هزار تومان کرد. اما در ادامه ورق برگشت و روند قیمتی ارز آمریکایی کاهشی شد. برخی معاملا گران بازار ارز، به آینده برجام امید چندانی ندارند و معتقد انتشار اخبار مثبت و منفی از مذاکرات هسته‌ای، بیهوده نرخ‌ها را بالا و پایین می‌برد. در این میان دولت است که سود می‌کند.

اقتصادنیوز در همین مورد نوشت که برخی از معامله‌گران معتقدند: «بازار ارز برای دولت تبدیل به یک درآمد شده است. به این ترتیب که دلار را در متشکل گرانتر می‌فروشد و در آزاد در کف جمع می‌کند، آن‌ها اتهام می‌زنند کاری که در سال ۹۹ با بورس شد، الان در بازار ارز رخ می‌دهد. مذاکرات فرصتی داده است که بازارساز به راحتی کف و سقف تعیین کند و خودش برنده اصلی باشد.»

این شرایط قیمت سکه را به ویژه تحت تاثیر قرار داده است.

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟

طلا و سکه امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشتند. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸عیار اکنون یک میلیون و ۲۷۶ هزار و ۳۶۹ تومان داد و ستد می‌شود. این رقم حدود هزار تومان کمتر از روز گذشته است و با بعد از ظهر امروز تفاوت ندارد.

قیمت سکه طرح جدید نیز در این لحظه روند کاهشی دارد و به قیمت ۱۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسیده است. این نرخ نسبت به روز گذشته، حدود ۷۰ هزار کمتر است و با بعد از ظهر امروز تفاوت ندارد. روز گذشته سکه افزایشی بود و به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز رسید. در ادامه نسبت به ارقام صبح، کاهشی شد اما همچنان در مقایسه با روز قبل از آن، صعودی بود. به گونه‌ای که در کانال ۱۴ میلیون تومانی باقی ماند.

اما قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند صعودی دارد و به ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم حدود ۲۰ هزار تومان بیشتر از روز گذشته همین ساعت است و و با بعد از ظهر امروز تفاوت ندارد. روز گذشته نیز سکه بهار آزادی روند صعودی داشت و به ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان نیز رسید.

بازگشت سکه امامی به کانال ۱۳ میلیون تومانی

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، نیز قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود ۱۰ هزار تومان کمتر از بعد از ظهر امروز و حدود هشت هزار تومان کمتر از روز گذشته. دیروز، طلا بر خلاف سکه روند کاهشی داشت. اما در برخی ساعات به حدود یک میلیون و ۲۷۷ هزار تومان نیز رسید. امروز بعد از ظهر اما روند قیمتی طلا صعودی بود.

این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را نیز در لحظه تنظیم این خبر نزولی و ۱۳ میلیون و ۸۵۶ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم نسبت به بعد از ظهر امروز ۶۳ هزار تومان کمتر و از روز گذشته حدود ۱۸۶ هزار تومان کمتر است. روز گذشته سکه امامی روند افزایشی داشت و به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم رسید. البته در ادامه روند آن معکوس و کاهشی شد. با وجود این، همچنان نسبت به روز قبل آن، صعودی بود.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و ۱۳ میلیون و ۱۱۵ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم با بعد از ظهر امروز تفاوتی ندارد و ۵۲ هزار تومان از روز گذشته کمتر است. سکه بهار آزادی نیز روز گذشته افزایشی بود؛ هر چند همان روند سکه امامی را تجربه کرد.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر، با وجود تعطیلی بازارها در بعضی سایت‌ها کاهشی و ۱,۷۳۸ دلار اعلام شده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

آخرین نوسانات دلار در بازار ایران، هرات و سلیمانیه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، از جمله طلا و سکه تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی به ویژه در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده‌اند.

دلار امروز در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، روند کاهشی داشت و به حدود ۲۹,۶۳۰ تومان رسید. روز گذشته دلار بار دیگر به کانال ۳۰ هزار تومانی وارد شده بود. اما در ادامه روند آن معکوس شد و دوباره به کانال ۲۹ هزار تومانی بازگشت. کف و سقف قیمت ارز آمریکایی در روز شنبه، ۲۹,۷۲۰ و ۳۰,۲۰۰ بود.

امروز هم دلار روند کاهشی داشت. معاملات نقدی ارز آمریکایی با نرخ حدود ۲۹,۷۵۰ تومان آغاز شد. اما در ادامه به ۲۹۶۰۰ تومان نیز رسید. آخرین نرخ‌های معاملات نقدی حدود ۲۹,۶۳۰ تومان بود. همین نوسانات در معاملات غیرقانونی فردایی نیز دیده می‌‌شد. اما در ساعات اخیر روند این معالات افزایشی شد، هر چند به کانال ۳۰ هزار تومان نرسید. در ادامه نیز اندکی کاهشی شد. 

دلار توافقی نیز در کانال ۲۸ هزار تومانی نوسان دارد و اندکی کاهشی است. همچنین دلار هرات در کانال ۲۹ هزار تومان روند پر نوسانی دارد. 

دلار سلیمانیه که روز گذشته در کانال ۳۰ هزار تومان نوسان داشت، امروز به کانال ۲۹ هزار تومان رفته و به ۲۹,۸۰۰ تا ۲۹,۸۵۰ تومان رسیده بود. اما در ادامه افزایشی شد و به حدود ۲۹,۹۷۰ تومان نیز رسید. دلار فردایی سلیمانیه وارد کانال ۳۰ هزار تومان شده بود اما دوباره به کانال قبل بازگشت.  

آخرین اخبار برجام؛ خوش‌بینی بورل

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه کرونن سَیتونگ در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت مذاکرات احیای برجام و متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حصول توافق نهایی اظهار کرد: من پاسخ آمریکا را دریافت کرده‌ام. اکنون ایران باید به آنها پاسخ دهد. ما در این مذاکرات به لحظه حساس و سرنوشت‌سازی رسیده‌ایم.

بورل ادامه داد: من خوش‌بین هستم. این، آخرین میلی‌مترهاست. (احیای برجام) جهان را به جای ایمن‌تری تبدیل می‌کند.

تاریخ دقیق مشخص نیست

در عین حال، به نظر می‌رسد صحبت از تاریخ دقیق نهایی شدن نتایج برجام هر روز سخت‌تر از روز قبل می‌شود. تریتا پارسی، معاون اجرایی موسسه کوئینسی در گزارش اخیر خود نوشته است که اکنون بی‌اعتمادی عمیقی هم در تهران و هم در دیگر پایتخت‌های جهان در مورد توانایی واشنگتن برای حفظ توافقات بین‌المللی وجود دارد. رهبران سیاسی کنونی ایالات متحده و ایران نیز انگیزه‌های داخلی کمی برای چشم‌پوشی از دشمنی نسبت به یکدیگر دارند (اکوایران).

در عین حال، مهدی مطهرنیا، یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: روش فعلی که در آن آمریکا و ایران پاسخ‌شان به پیش‌نویس توافق را رد و بدل می‌کنند تفاوت زیادی با مذاکرات در وین ندارد در هر حال ایران و آمریکا مذاکره مستقیم ندارند و شاید این روش به لحاظ اینکه پاسخ مکتوب و مستند است و هزینه‌ها هم کم می‌شود، بهتر باشد (ایسنا).

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه اثرگذار هستند.

پیش‌بینی قیمت طلا را هر روز ساعت ۱۹ در تجارت‌نیوز بخوانید.

اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند