موضوعات داغ:

پیش‌بینی مرکز آمار از تورم سال 98 و بهار 99

پیش‌بینی مرکز آمار از تورم سال 98 و بهار 99

مرکز آمار ایران چهار سناریو مختلف برای تورم اسفند ماه و فصل بهار سال ۹۹ ارائه کرد. بر این مبنا طبق سناریو اول، در اسفند 98 نرخ تورم سالیانه 35 درصد، در فروردین 33 در اردیبهشت 31 و در خرداد ماه 29 درصد خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در خصوص پیش‌بینی نرخ تورم، چهار سناریو مختلف در این زمینه ارائه شده است. گفتنی است، بر اساس آمار رسمی نرخ تورم سالیانه در بهمن ماه 37 درصد بوده است.

بر این مبنا طبق سناریو اول که مبتنی بر ماه آخر سال 97 و همچنین سه ماهه اول سال 98 است، در اسفند 98 نرخ تورم سالیانه 35 درصد، در فروردین 33 در اردیبهشت 31 و در خرداد ماه 29 درصد خواهد بود. بر این اساس به موازات نرخ تورم سالیانه نرخ تورم نقطه‌ای نیز کاهش خواهد یافت.

بر اساس سناریو دوم که منطبق بر ماه پایانی سال 96 و سه ماهه ابتدایی سال 97 است، تورم سالیانه در اسفند 34 درصد و در خرداد ماه در یک روند نزولی 26 درصد خواهد بود. در این ماه نیز تورم نقطه ای 18 درصد پیش‌بینی شده است.

در سناریو سوم که میانگین این دو حالت است، تورم اسفند حدود 35 درصد و تورم نقطه‌ای این ماه 22.7 درصد عنوان شده است. روند نزولی در این سناریو نیز ادامه داشته و به این ترتیب در خراد ماه سال بعد شاهد تورم 28 درصدی خواهیم بود.

در سناریو چهارم که از رابطه تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده استفاده شده،‌ فقط به تورم 34.7 درصدی سالیانه و 20.8 درصدی نقطه‌ای اسفند ماه اشاره شده است.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند