تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

چرا قیمت ربع سکه در بورس کالا مشخص نشد؟ / کم‌کاری بانک مرکزی در عرضه بورسی سکه

قیمت سکه

بانک مرکزی عرضه 500 هزار قطعه ربع سکه را از امروز در بورس کالا کلید زده است تا قیمت و حباب آن را در بازار کاهش دهد. با این حال با وجود اینکه قرار بود تا ساعت 13 امروز ثبت سفارش‌ها پایان یابد و سپس کشف قیمت انجام شود، هنوز از قیمت ربع سکه بورسی خبری نیست و نماد ربع سکه در حالت ممنوع-متوقف باقی مانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عرضه گسترده ربع سکه در بورس کالا از امروز آغاز شده و تا چهارشنبه همین هفته ادامه دارد. ربع سکه، که حبابی‌ترین کالای بازار فلزات گران‌بهاست، امروز در حراج تک‌قیمتی در حال عرضه به خریداران است اما هنوز قیمت‌ نهایی آن مشخص و اعلام نشده است.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز حاکی از آن است که بانک مرکزی در این میان نقش خود را به درستی ایفا نکرده است. در حالی که طبق مقررات، بانک مرکزی وظیفه دارد به محض اتمام ثبت سفارش‌ها، میزان معاملات، تعداد تقاضا، تقاضاهای پذیرفته شده و قیمت کشف شده را اعلام کند اما هنوز خبری از این اطلاعات نیست و متقاضیان سکه بورسی دچار سردرگمی شده‌اند.

چگونه از بورس کالا ربع سکه بخریم؟

گفتنی است از امروز عرضه گسترده ۵۰۰ هزار قطعه ربع سکه در بورس کالا آغاز شده و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت. همزمان با افزایش شدید حباب ربع سکه در بازار، بانک مرکزی نسبت به عرضه گسترده این قطعه سکه در بورس کالا اقدام کرده است.

خریداران می‌توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس، به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کنند و با ارائه اسناد مربوط به بورس، به‌صورت فیزیکی، معادل سکه‌های خریداری‌شده را تحویل بگیرند.

تمامی اشخاص حقیقی بالای 18 سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی را خریداری کنند. تمامی متقاضیان خرید ربع سکه در مکانیزم حراج ناپیوسته شرکت می‌کنند و قیمت سکه عرضه‌شده بر این اساس، کشف می‌شود.

حداقل یک قطعه و حداکثر 5 قطعه می‌توان خرید.خریداران ربع سکه در بورس حتماً باید آن را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرند و بعداً نمی‌توانند در بازار بورس بفروشند.

سفارشات ارسال‌شده باید مضربی از 100 باشد (هر 100 سفارش معادل یک ربع سکه) و ربع سکه‌های ‌تحویل داده‌شده به مشتریان بدون وکیوم می‌باشند.

برای خرید ربع سکه نیازی به کد معاملاتی بورس کالا ندارید و با همان کد بورسی اعم از بورس و فرابورس خود در سایت tsetmc.com یا در سامانه کارگزاری اقدام کنید.

این سکه دارای هزینه انبار داری و مالیات است. هزینه انبارداری، مبلغ هزار ریال روزانه به ازای هر قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی است که این هزینه بر عهده خریدار است و زمان تحویل کالا از خزانه باید با انباردار تسویه شود. مالیات بر ارزش افزوده نیز به میزان 9 درصد هزینه انبارداری محاسبه و به انباردار پرداخت می‌شود.

برای تحویل گرفتن ربع سکه از خزانه، مالک یا نماینده قانونی وی باید از تاریخ اول بهمن 1401 و پس ازهماهنگی با خزانه و دریافت نوبت دریافت کالا، در زمان نوبت مشخص شده، همراه با مدارک احراز هویت به محلی که هنگام اخذ نوبت توسط بانک اعلام خواهد شد، مراجعه کند.

حداکثر زمان نگهداری کالا در خزانه تا تاریخ 20 اسفند 1401 است و پس از آن معاملات نماد برای فرایند تحویل و تسویه حساب با انباردار متوقف خواهد شد.

همچنین فرآیند عرضه‌های بعدی سکه‌های طلای تمام، نیم و ربع بهار آزادی به صورت منظم و پیوسته متعاقباً از سوی بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند