موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

وعده‌های عملی نشده دولت / انتظار خانوارها برای دریافت وام کرونا / چرا واریزی‌ها انجام نمی‌شود؟

وعده‌های عملی نشده دولت / انتظار خانوارها برای دریافت وام کرونا / چرا واریزی‌ها انجام نمی‌شود؟

قرار بوده که مرحله اول وام کرونا برای متقاضیانی که درخواست خود را ثبت کرده‌اند و همچنین مرحله دوم آن برای سه گروه کارگری تا پایان اردیبهشت ماه واریز شود، اما این وعده‌ها عملی نشده است؛ همچنین وزارت کار اعلام نکرده که آیا کسی از لیست دریافت یارانه معیشتی خرداد ماه حذف می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بنا بر وعده‌های داده شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار بوده است تا امروز که اردیبهشت ماه به پایان می‌رسد پرونده وام یک میلیون تومانی کرونا بسته و از سوی دیگر مرحله دوم آن نیز پرداخت شود، اما تا لحظه تنظیم این گزارش(ساعت ۱۱ روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه) هیچ گونه خبری مبنی بر واریز این وام اعلام نشده است.

یکی از سیاست‌های حمایتی دولت در دوره کرونا پرداخت وام یک میلیون تومانی است که طبق اعلام مسئولان همه ۲۴ میلیون خانوار یارانه‌بگیر می‌توانند آن را دریافت کنند.

متقاضیان برای دریافت این وام باید کد ملی سرپرست خانوار را با سیم کارتی که به نام سرپرست است را به شماره ۶۳۶۹ بفرستند.

تاکنون ۲۰ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۳۸۶ سرپرست خانوار این تسهیلات کرونا را دریافت کرده‌اند.

اگر چه براساس اظهارات محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محدودیت ارسال کد ملی از طریق پیامک برداشته شده است و مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را دریافت نکرده باشد می تواند این تسهیلات را دریافت کند اما اعلام شد که این وام برای کسانی که کد ملی خود را ارسال کرده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه واریز می‌شود، اما چنین نشد و برخی از خانوارها علی‌رغم این که کد ملی خود را ارسال کرده‌اند هنوز دریافتی ندارند.

بازپرداخت این وام با کسر از یارانه خانوار از تیر ماه یعنی حدود ۵۰ روز دیگر آغاز می‌شود اما به نظر می‌رسد احتمالا واریز آن برای تعدادی از خانوارها به خرداد ماه موکول شود.

چرا وام دو میلیون تومانی کرونا واریز نشد؟

در ادامه سیاست‌های حمایتی در قالب تسهیلات، مقرر شد که وام یک میلیون تومانی کرونا برای برخی از خانوارها تکرار شود و این وام را تا سقف دو میلیون تومان دریافت کنند که زنان خانوار نیز به عنوان یکی از گروه‌های مشمول دریافت این وام معرفی شدند.

اما حسین میرزایی، سخنگو ستاد تسهیلات کرونا در روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه سه گروه دریافت کننده وام دو میلیون تومانی را اینطور اعلام کرد: گروه اول، کارگران ساختمانی توسط سازمان تامین اجتماعی؛ گروه دوم، رانندگان و دستفروشان توسط  وزارت کشور و گروه سوم، کارگرانی که با شیوع ویروس کرونا بیکار یا متحمل ضرر شده‌اند و بیمه نیستند توسط اتاق اصناف ایران شناسایی و به وزارت کار و رفاه اجتماعی معرفی می‌کنند. بنابراین زنان سرپرست خانوار حذف شد.

وی همچنین زمان واریز این وام را ظرف مدت ۱۰ روز اعلام کرد که طبق زمان‌بندی، این وام باید حداکثر تا روز ۲۸ اردیبهشت ماه پرداخت می‌شد اما این کار انجام نشد.

به گفته میرزایی به خانوارهای یک نفره مرحله دوم وام کرونا تعلق نمی‌گیرد، خانوارهای دو و سه نفره ۵۰۰ هزار تومان و گروه سوم یک میلیون دیگر دریافت خواهند کرد.

آیا لیست یارانه‌بگیران معیشتی تغییر می‌کند؟

پیش از آغاز سال جاری حسین میرزایی، سخنگو ستاد شناسایی مشمولان یارانه معیشتی اعلام کرد: در ماه‌های خرداد و آذر سال آینده فرایند غربالگری و به‌روزسانی لیست یارانه بگیران انجام و ممکن است تعدادی از کسانی که در حال حاضر یارانه را دریافت می‌کنند از لیست حذف شوند.

از آنجایی که یارانه معیشتی طیق روال پنج ماه گذشته در روز ۱۰ خرداد ماه واریز می‌شود، در این حصوص نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی انجام کار هیچ اطلاعیه‌ای منتشر نکرده است.

همچنین قرار بود وضعتیت بسته معیشتی زوج‌های جوان در خداد ماه مشخص شود.

میرزایی در این خصوص در هفته اول فروردین ماه امسال به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اگر زوج‌های جوان تا این لحظه بسته معیشتی دریافت نکرده‌اند در خرداد ماه سال ۹۹ بررسی می‌شوند و احتمالا برای آنها نیز واریز خواهد شد.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند