همتی تشریح کرد:

چهار اتفاق جدید نظام بانکی

رئیس کل بانک مرکزی اتفاقات مهم در حوزه نظام‌های پرداخت از جمله «برداشت مستقیم»، «ارز رمزها»، «ارتقای استاندارد کارت‌ها» و «فناوری زنجیره بلوک» را تشریح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی با بیان اینکه سامانه‌های پرداخت و تسویه از ابزارهای مهم بانکی و پولی کشور است، گفت: این سامانه‌ها می‌توانند در دو بعد به بانک مرکزی کمک کنند یکی از بعد نظارتی است کمااینکه در طول بحران ارزی که اواسط سال بوجود آمد و کشور تحت تحریم‌ها ناعادلانه و غیرانسانی دولت آمریکا قرار گرفت، حملات سفته بازانه در بازار ارز شدت گرفت که خوشبختانه بانک مرکزی با کنترلی که بر تراکنش‌های بانکی از طریق سامانه‌های پرداخت داشت این حملات را تخفیف داد و آرامش نسبی بر بازار ارز حاکم کرد.

وی افزود: بعد دیگر استفاده از سامانه‌های پرداخت و تسویه در فضای کسب و کار است، همانطور که می‌دانید روزانه بیش از 200 میلیون تقاضا به این سامانه‌ها وارد می‌شود، این حجم تقاضا که تمامی آن به کسب و کارها به ویزه کسب و کارها نو در جامعه تعلق دارد می تواند به شدت افزایش پیدا کند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به وعده خبر خوش در حوزه نظام های پرداخت که پیش از این وعده آن را داده بود گفت: یکی از اتفاقاتی که می تواند تاثیر مهمی بر در توسعه کسب و کارها داشته باشد، خدمات برداشت مستقیم است و این در اغلب بانک های کشور عملیاتی شده و می تواتیم آن را به عنوان یک ابزار و بستر مهم در توسعه کسب‌وکارهای نوپا یا همان استارتاپ‌ها به کار بگیریم.

وی یادآور شد: ما مطمینم هستیم با راه‌اندازی و استفاده از این سیستم توسط کاربران و کسانی که درصدد توسعه کسب و کارهای خود هستند، دغدغه‌های این فعالان از نظر جمع‌آوری وجوه از بین خواهد رفت. در واقع دغدغه جمع‌آوری وجوه ناشی از کسب و کار دیگر وجود نخواهد داشت.

همتی با بیان اینکه دومین خبر در خصوص ارز رمزهاست، افزود: همکاران من در بانک مرکزی سیاست نامه ارز رمزها را در وب سایت بانک منتشر کرده‌اند ضمن آنکه در جریان برگزاری دو روزه همایش حتما صاحبان فن در این زمینه به اظهارنظر خواهند پرداخت و ما منتظر خواهیم بود تا صاحب‌نظران و صاحبان فن در این زمینه به ارایه پیشنهادهای خود بپردازند.

رئیس کل بانک مرکزی سومین اتفاق مهم در حوزه نظام‌های پرداخت را مهاجرت کارت‌های بانکی مغناطیسی به کارت‌های بانکی هوشمند عنوان کرد و گفت: این کارت‌ها علاوه بر ارتقای سطح امنیت، امکان پرداخت همراه امن را در جامعه فراهم می‌کنند که این موضوع تحول مهمی است و به تدریج مسیر برای انتقال از کارت‌های مغناطیسی به کارت‌های هوشمند باز می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه در داخل کشور این تکنولوزی بومی‌سازی شده است و مطمئن هستم که تحولات خوبی را در عرصه تجارت فراهم خواهد کرد.

همتی در پایان با اشاره به ایجاد پلتفرم برای بلاک‌چین‌ها گفت: این پلتفرمی که ایجاد شده در واقع به کاربران کسب و کارها، بانک‌ها و تمامی کسانی قصد دارند در این زمینه فعالیت کنند، اجازه می‌دهد محصولات مبتنی بر زنجیره بلوک خود را توسعه دهند.

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات و نتایج در مجموعه فناوری اطلاعات بانک مرکزی با همراهی، همفکری و کمک شرکت‌هایی که با بانک مرکزی تعامل دارند بدست آمده است و امیدواریم بستر خوبی برای توسعه بانکداری الکترونیک به ویزه کسب‌و‌کارهای نوپا، فین تیک‌ها و استارتاپ‌ها فراهم شود.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی با توجه به مقام نظارتی خود به این جمع بندی نائل شده است که آزادی عمل بیشتری را به فین تیک ها و مجموعه هایی که در زمینه توسعه فناوری و کسب و کار دارند اعطا کند و بانک مرکزی بیشتر به حیطه نظارتی خود بپردازد، از تمامی صاحبنظران حاضر در همایش و همکاران پزوهشکده پولی و بانکی به ویزه دست در اندرکاران همایش تشکر و قردانی کرد و ابراز امیدوار کرد به زودی شاهد متجلی شدن مباحث این همایش در عمل باشیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند