تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چه کسانی مدت بیشتری بیکار می‌مانند؟ / نیمی از بیکاران بلندمدت قبلا شاغل بودند!

چه کسانی مدت بیشتری بیکار می‌مانند؟ / نیمی از بیکاران بلندمدت قبلا شاغل بودند!

در پنج سال گذشته ۲۳٫۶ درصد از کسانی که شاغل بوده‌اند، بیکاری بلندمدت را تجربه کرده‌اند. گروه‌ سنی ۲۹-۲۵ ساله با نرخ بیکاری ۱۱ درصدی بیشترین نرخ بیکاری و با نرخ ۳۵٫۹ درصدی بیشترین نسبت جمعیتی بیکاری بلندمدت را در سال گذشته داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌‎نیوز، از میان کسانی که در پنج سال گذشته بیکاری بلندمدت را تجربه کرده‌اند، ۲۳٫۶ درصد آن‌ها قبلا شاغل بوده‌اند و ۵۷٫۵ درصد قبلا شاغل نبوده‌اند.

وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی وضعیت بیکاران بر حسب طول مدت بیکاری در سال گذشته را منتشر کرده که بر اساس آن، گروه سنی ۲۹-۲۵ ساله بیشترین نرخ بیکاری را در نسبت جمعیتی و طول مدت بیکاری دارد.

از آنجایی که جوانان بیکار زیر ۳۰ سال، اصلی‌ترین گروه جویای کار هستند، آمارها نشان می‌دهد بیشترین نسبت جمعیت بیکار که طول مدت بیکاری آنها یک سال و بیشتر بوده است، مربوط به رده سنی ۲۹-۲۵ ساله تقریبا ۳۵٫۹ درصد است. در این گروه سنی ۴۲ درصد مردان و ۵۶ درصد زنان به مدت یک سال و بیشتر در انتظار یافتن شغل بوده‌اند.

همچنین این گروه بیشترین نرخ بیکاری بلندمدت در سال ۹۷ با نرخ ۱۱ درصد مربوط به این گروه است، در این گزارش دلیل این که این گروه بیشترین بیکاری را دارند نوشته شده، یکی از دلایل آن به اتمام رسیدن تحصیلات تکمیلی و توقع جهت کسب موقعیت شغلی بهتر و متناسب با تحصیلات تکمیلی باشد. همچنین کمترین نرخ بیکاری بلندمدت در میان مردان و زنان در سال مذکور مربوط به رده سنی ۳۰ ساله و بیشتر با نرخ ۲٫۸ درصد است.

بیشترین نسبت جمعیتی که بین هفت تا ۱۲ ماه بیکار بوده‌اند، مربوط به گروه سنی ۲۴-۱۵ ساله است. گروه ۳۰ ساله و بیشتر نیز با تقریبا نرخ بیکاری ۵۲ درصدی گروه جمعیتی هستند که بیشترین بیکاری کمتر از شش ماه را داشته‌اند.

در گروه سنی ۳۰ ساله و بیشتر، تعداد زنان بیکار دو برابر مردان بیکار است، این نرخ برای مردان ۲۹٫۴ درصد و برای زنان ۵۷٫۱ درصد بوده است.

سهم بیکاران ۱۵ تا ۲۹ ساله از کل بیکاران کشور در سال ۱۳۹۷ ، تقریبا ۵۲٫۹ درصد است.

سهم بیکاران با طول مدت بیکاری بلندمدت از کل بیکاران کشور در سال ۱۳۹۷ ، تقریبا ۳۷٫۸ درصد است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند