اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پرداخت کارت رفاهی سهام عدالت شروع شد؟

وام دهی بانک ها

براساس اعلام بانک مرکزی پنج بانک «ملی ایران»، «ملت»، «صادرات ایران»، «تجارت» و «رفاه کارگران» از چه زمانی باید وام هفت میلیون تومانی کارت رفاهی را بپردازند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی در ابتدای تابستان اعلام کرد که برای حمایت از معیشت و افزایش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه و بهبود فرایند تامین مالی زنجیره تولید چندین بانک به دارندگان سهام عدالت و یارانه‌بگیران وام هفت میلیون تومانی پرداخت می‌کند.

یعنی هم یارانه‌بگیران به پشتوانه کارت یارانه‌شان و هم دارندگان سهام عدالت با ضمانت سهامشان می‌توانند این وام را بگیرند.

یک سال بیشتر است که قرار بوده به دارندگان سهام عدالت وام پرداخت شود. پس از کشمش‌های بسیار بالاخره از بهمن پارسال یک بانک پرداخت وام را به سهامداران آغاز کرد.

طبق اعلام بانک مرکزی متقاضیان می‌توانند از پنج بانک «ملی ایران»، «ملت»، «صادرات ایران»، «تجارت» و «رفاه کارگران» وام بگیرند.

اما مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی پس از این اطلاعیه زمان شروع پرداخت وام را برای چهار بانک دیگر به جز بانک ملی تغییر داد.

شهرزاد دانشمندی در این خصوص گفته که در حال حاضر پنج بانک «ملی ایران»، «ملت»، «صادرات ایران»، «تجارت» و «رفاه کارگران» بانک‌های عامل این طرح محسوب می‌شوند و هم اکنون بانک ملی به طور مقدماتی طرح یاد شده را آغاز کرده است. البته حداکثر تا دو هفته آینده سایر بانک‌های عامل نیز این امکان را خواهند داشت که کارت‌های رفاهی را در اختیار متقاضیان قرار دهند و امید است در آینده نزدیک دیگر بانک‌ها نیز برای این طرح معرفی شوند.

طبق زمان‌بندی که مدیران بانک مرکزی اعلام کرده‌اند، قاعدتا باید این پنج بانک پرداخت وام را آغاز کرده باشند.

اگر چه در اطلاعیه آمده که مبلغ وام هفت میلیون تومان است اما این مبلغ سقف پرداخت وام است. یعنی بانک می‌تواند تصمیم بگیرد که مبلغی کمتر پرداخت کند.

همچنین این وام باید حداکثر ۱۸ ماهه پرداخت شود، اما در این مورد نیز بانک‌ها اختیار دارند که تعداد اقساط را کمتر کنند. هر بانک موظف است ۲۰۰ فقره وام بپردازد که در مجموع پنج بانک باید یک میلیون وام بدهند.

با توجه به شرایط بانک‌ها و روند کند پرداخت وام باید دید آیا بانک‌ها این یک میلیون وام را به مبلغ هفت میلیون تومان می‌پردازند؟

جزئیات بیشتر این طرح را در لینک «جزئیات وام ۷ میلیونی سهام عدالت / این وام به چند نفر می‌رسد؟» بپردازید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند