کارگران به فولاد اهواز بازگشتند

با تعهد بانک ملی ایران در تامین 40 هزار تن مواد اولیه، کارگران شرکت فولاد اهواز از امروز(چهارشنبه) به محل کار خود بازمی‌گردند.
کارگران به فولاد اهواز بازگشتند

به گزارش تجارت‌نیوز، نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیگیری پرونده واحدهای تولیدی مشکل‌دار گفت:« با تعهد بانک ملی ایران در تامین ۴۰ هزار تن مواد اولیه، کارگران شرکت فولاد اهواز از امروز(چهارشنبه) به محل کار خود بازمی‌گردند».

کریم یاوری روز چهارشنبه اظهار کرد:« در جلسه ای که شب گذشته(سه شنبه ۲۷ آذرماه) با حضور مسئولان استان خوزستان برگزار شد، مقرر شد بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی شرکت فولاد اهواز ۴۰ هزار تن مواد اولیه برای ادامه فعالیت این واحد تولیدی تامین کرده و از محل فروش محصولات تولیدی حقوق و مزایای کارگران پرداخت شود».

نماینده ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در رسیدگی به پرونده واحدهای تولیدی مشکل‌دار تصریح کرد:« در این جلسه همچنین توافق شد کارگران از امروز در محل کار خود حاضر شده و چرخه تولید را به راه اندازند».
این مقام مسئول همچنین گفت:« بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی شرکت ملی فولاد اهواز به تعهدات خود در راستای تامین مواد اولیه برای ادامه فعالیت واحد تولیدی و پرداخت به موقع حقوق و مزایای کارگران عمل نکرده اما از این به بعد این ملزم به اجرای این تعهدات است».

یاوری درباره وضعیت کارگران زندانی فولاد اهواز گفت:« طبق دستور محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، پیگیری آزادی کارگران زندانی فولاد اهواز به صورت جدی ادامه دارد زیرا بر این باوریم که هیچ کارگری به دلیل اعتراض‌های مسالمت‌آمیز نباید زندانی شود».

نماینده ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت:« پیگیری‌ها تا آزادی کامل کارگران زندانی ادامه خواهد یافت».

به گزارش ایرنا، از اوایل آبان ماه امسال کارگران فولاد اهواز به دلیل معوق شدن ۴ ماه حقوق و دستمزد و نبود مواد اولیه کافی برای تولید محصول دست از کار کشیدند.

هفته گذشته سازمان خصوصی‌سازی و بانک ملی ایران تفاهم نامه‌ای امضا کردند که مواد اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی خط سوم تولید این واحد صنعتی، از فولاد اکسین دیگر واحد فولادی مستقر در استان خوزستان تامین شود.

در این پیوند کسری غفوری مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران چند روز پیش به ایرنا اعلام کرد: تنها یک ماه از حقوق کارگران گروه ملی عقب افتاده است و تاکنون مبلغی بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال بابت ۲ ماه از حقوق معوق کارگران پرداخت شده است.

وی با تایید خبر ورود مواد اولیه به میزان ۹ هزار تن به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال به شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، بیان کرد:« در قراردادی که با شرکت فولاد خوزستان منعقد شده این میزان مواد اولیه هفته گذشته به این واحد صنعتی تحویل شد».

گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سه سال اخیر یکی از بدترین روزهای خود را از زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی تجربه کرده که سبب کاهش خطوط تولید، تعدیل نیرو و نیز پرداخت نامنظم حقوق و بیمه کارکنان شرکت شده و اعتراض صنفی کارگران این واحد صنعتی را به دنبال داشته است.

این واحد صنعتی در سال ۱۳۴۲ به عنوان نخستین کارخانه نورد فولاد کشور در اهواز تاسیس شد و در سال ۱۳۸۸ با هدف خصوصی‌سازی به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه امیر منصور آریا واگذار شد اما با کشف اختلاس ۳۰ هزار میلیارد ریالی و ارتباط آن با ۲ بانک بزرگ کشور، در سال ۱۳۹۰ مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفت و در نهایت در اسفند ۱۳۹۵ به بانک ملی واگذار شد.

مشخص نبودن وضعیت این شرکت سبب به بار آمدن زیان انباشته در این مجتمع فولادی شد و این شرکت که زمانی در صنعت فولاد کشور پیشرو بود، اکنون فقط با بخشی از ظرفیت خود کار می کند.

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز