تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کاهش ۴۰ درصدی مصرف لبنیات/ طرح کالابرگ لبنیات اجرا می‌شود؟

کالا برگ لبنیات

افت ۴۰ درصدی مصرف لبنیات، اولین واکنش بازار به اصلاح نظام یارانه‌ها بود. از این رو انجمن صنایع لبنی ایران طرحی مبنی بر کالابرگ لبنیات به دولت ارائه داد که شاید با اجرای آن، مصرف لبنیات به روال قبل بازگردد. اما آیا این طرح اجرا می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح کالابرگ لبنیات اخیرا از سوی انجمن صنایع لبنی ایران به دولت ارائه شد. این طرح از آن‌جایی اهمیت می‌یابد که طبق اعلام انجمن، مصرف محصولات لبنی بعد از اصلاح یارانه‌ها بیش از ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.

حتی اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران اعلام آمادگی کرد که در صورت موافقت دولت با این طرح، محصولات لبنی را زیر نرخ مصوب به دست مردم برساند.

البته دولت تا کنون واکنش خاصی به این‌ طرح گویا نداشته است. ظاهرا موضوع رسیدگی به کاهش سرانه مصرف و اجرای کالابرگ لبنیات در اولویت دستگاه اجرایی قرار ندارد.

کالابرگ لبنیات یا یارانه نقدی؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران در این باره به تجارت‌نیوز گفت: اگر تصمیم دولت از هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت نقدی پول است که نمی‌توان نام این اقدام را هدفمندسازی گذاشت. دولت برای هدفمندسازی یارانه‌ها باید جامعه هدف مشخص کند. این جامعه در حوزه لبنیات می‌تواند شامل دانش‌آموزان، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، نیروهای نظامی و انتظامی باشد. یعنی با پرداخت کالابرگ لبنیات خرید محصول را تسهیل کند.

احسان ظفری به آسیب‌های پرداخت یارانه نقدی اشاره کرد و افزود: بخشی از یارانه نقدی برای تهیه محصولات لبنی است، اما مشمولان می‌توانند با آن سیگار هم بخرند. اگر دولت محصولات لبنی را به جامعه هدف تحویل دهد از هدر رفت یارانه اصلی جلوگیری می‌کند و تضمینی برای سلامت جامعه خواهد بود.

کاهش شدید مصرف لبنیات

بر اساس اعلام او، مصرف لبنیات در کشور بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به قبل از افزایش قیمت اخیر دولت کاهش یافت.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت به شکل ناگهانی حدود دو برابر افزایش می‌یابد، طبیعی است که میزان مصرف کاهش یابد. حال با کالابرگ لبنیات شاید بتوان بخشی از کاهش سرانه مصرف را جبران کرد.

ظفری گفت: اکنون فقط قشر خاصی از جامعه توانایی مصرف محصولات لبنی را دارند. خانواده‌هایی هستند که حتی در ماه یک بار نیز نمی‌توانند محصولات لبنی را تهیه کنند. این در حالی است که در گذشته حتی در سفره اقشار آسیب‌پذیر نیز محصولات لبنی وجود داشت.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد با بی‌اعتنایی دولت نسبت به طرح کالابرگ لبنیات، این طرح فعلا به مرحله اجرا نرسد. اما احتمالا پس از اجرای طرح عمومی کالابرگ برای چهار کالای اساسی، لبنیات هم مشمول کالابرگ شود.

برای مطالعه بیشتر خبر جزئیات قیمت جدید لبنیات را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند