کد خبر: 163409

کاهش ۱۲ درصدی آب مخازن سدهای آذربایجان غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه حجم تنظیمی ۱۳ سد موجود در این استان ۲ میلیارد و ۲۷۴ میلیون مترمکعب است، گفت: آب مخازن سدهای این استان در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافته است.

کاهش 12 درصدی آب مخازن سدهای آذربایجان غربی
سرویس بازار -

کیومرث دانشجو در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: ۷۵۵ میلیون متر مکعب آب در ۶ ماه نخست سال جاری در مخازن سدهای این استان ذخیره‌سازی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸۵۶ میلیون متر مکعب رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به مصرف آب سدهای استان بیان کرد: سالانه ۳۵۵ میلیون متر مکعب آب در بخش صنعت، یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی و ۱۱۶ میلیون متر مکعب آب در بخش زیست‌محیطی مصرف می‌شود.

وی اظهار کرد: چهار حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ارس، زاب و سفیدرود به مساحت ۴۲ هزار و ۲۲۳ کیلومتر مربع در آذربایجان غربی وجود دارد که پتانسیل منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی این حوزه ها ۸٫۴۳ میلیارد متر مکعب است.

وی با اشاره به سدهای در دست اجرای این اداره کل گفت: ۲ سد «کرم آباد» و «کُردبین» با حجم نرمال ۱۶۵ میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی ۱۵۵ میلیون متر مکعب در دست اجراست تا به تعداد سدهای استان افزوده شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به متوسط بارندگی درازمدت در استان افزود: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده در طول ۳۵ سال گذشته متوسط بارندگی آذربایجان غربی ۳۵۴ میلیمتر است.

دانشجو با اشاره به سال بارشی جدید نیز گفت: از اول مهر تاکنون ۱۰٫۷ میلیمتر بارندگی در استان صورت گرفته است که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱٫۶ میلیمتر بوده است.

۱۳ سد آذربایجان غربی توانایی ذخیره‌سازی یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون متر مکعب آب را دارد، از این تعداد هفت سد در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، پنج سد در حوزه آبریز ارس و یک سد در حوضه آبریز «زاب» قرار دارد.

هشت سد کوچک نیز با حجم ۱۰ میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی ۲۴ میلیون متر مکعب در این استان وجود دارد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.