کد خبر: 156097

کاهش نرخ سود بانکی دلیل افزایش قیمت و تقاضا در بازار سکه و طلاست

نایب‌رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با تایید افزایش حجم تقاضا در بازار طلای کشور گفت که بخشی از این تقاضا به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و تمایل مردم به تبدیل اندوخته‌های خود به این فلز گرانبها صورت گرفته است.

کاهش نرخ سود بانکی دلیل افزایش قیمت طلا
سرویس بازار -

آیت محمدولی اظهار داشت: با توجه به رکود نسبی حاکم بر صنف طلا، فعالان این عرصه امیدوارند با هدایت بخشی از نقدینگی جامعه از بانک‌ها به دلیل کاهش نرخ سود بانکی شاهد بازگشت رونق به کارگاه‌های تولیدی مصنوعات طلا باشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در عین حال، اثر رفتار هیجانی متقاضیان مسکوکات و مصنوعات طلا را مقطعی دانست و گفت: در کنار عوامل داخلی، نمی‌توان از اثرپذیری قیمت‌ها از تحولات بازارهای جهانی هم غافل ماند، زیرا بحث افزایش بدهی‌های دولت آمریکا و نرخ بیکاری در این کشور نیز بر قیمت اونس طلا اثر گذاشته و آن را به بالای ۱۳۲۵ دلار رسانده است.

محمدولی همچنین یادآور شد: افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و ثبت رقم ۳۸ هزار و ۸۳۰ ریالی نیز بر قیمت تمام شده طلا و سکه اثر گذاشته است.

وی تقاضای فصلی برای خرید طلا و سکه به دلیل تقارن با اعیاد اسلامی را از دیگر عوامل روانی موثر بر بازار طلا ذکر کرد.

این فعال صنعت طلا و جواهر با یادآوری اینکه این صنعت چند سالی است که به دلیل مالیات ۹ درصدی ارزش افزوده دچار رکود شده و برخی کارگاه‌ها و واحدهای صنفی نیز به همین دلیل تعطیل شده‌اند، ابراز امیدواری کرد که با تصویب لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و تعیین مالیات ۳ درصدی برای صنعت طلا و جواهر، این بخش از رکود خارج شود.

قیمت انواع سکه و طلا در بازار آزاد دیروز روند افزایشی به خود گرفت؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ثبت رشد ۱۱۸ هزار ریالی به ۱۲ میلیون و ۳۴۵ هزار ریال رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با بیش از ۲۷هزار ریال افزایش یک میلیون و ۲۵۴ هزار و ۷۶۰ ریال به فروش رفت.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.