تولید چای در کشور ۲۴ درصد کاهش یافت

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور از کاهش ۲۴ درصدی تولید چای در کشور خبر داد و گفت: این کاهش تولید به دلیل گرمای هوا و کاهش بارندگی اتفاق افتاده که بیشترین افت مربوط به چین سوم است.

تولید چای در کشور ۲۴ درصد کاهش یافت

محمد صادق‌حسنی با بیان کاهش تولید چای و اینکه امسال بالغ بر ۸۸ هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شد، اظهار کرد: ارزش ریالی این میزان برگ سبز چای بیش از ۱۷۲ میلیارد تومان است که ۳۷ هزار تن آن درجه یک و ۵۱ هزار تن درجه دو است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: تا صبح امروز از مجموع مطالبات چایکاران ۱۱۳ میلیارد تومان آن پرداخت شده که ۷۷ میلیارد تومان آن از محل خرید تضمینی و ۳۶ میلیارد تومان از محل قدر سهم کارخانه‌های فرآوری چای بوده است.

صادق‌حسنی با تاکید بر کاهش میزان تولید چای خشک در کشور اظهار داشت: میزان تولید چای خشک نیز با کاهش پنج هزار و ۴۰۰ تن، از ۲۱ هزار و ۴۰۰ تن در سال گذشته به ۱۹ هزار تن در سال جاری رسیده است.

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور با اشاره به رکود بازار چای در ماه های اخیر، گفت: به دلیل شرایط نامناسب بازار چای کشور و رکود در این صنعت از ۱۵۰ کارخانه فرآوری چای تنها ۳۲ کارخانه فعال یا نیمه‌فعال هستند و مابقی از چرخه تولید خارج شده‌اند.

صادق‌حسنی خواستار توجه بیشتر دولت به وضعیت اقتصادی کارخانه های فرآوری چای شد و گفت: رسوب چای همراه با رکود در بازار کارخانه‌های چای را در شرایط نامناسب اقتصادی قرار داده است و در صورتی که چاره‌ای برای آنها اندیشه نشود این روند بر تولید نیز تاثیر خواهد گذاشت.

وی درباره آخرین وضعیت درخواست وزیر جهاد کشاورزی از معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر مصرف چای ایرانی در دستگاه‌های اجرایی، عنوان کرد: معاون اول رئیس‌جمهوری هنوز هیچ پاسخی به نامه وزیر جهاد کشاورزی نداده است و اجرای این طرح با وجود آمادگی سازمان چای کشور و سندیکای کارخانه‌های چای شمال معطل تصمیم دکتر جهانگیری است.

وزیر جهاد کشاورزی در دهم مرداد ماه سال جاری طی نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری، خواستار مصرف چای ایرانی در دستگاه‌های اجرایی کشور شد اما با وجود استقبال برخی از این دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این پیشنهاد، این نامه همچنان بی‌پاسخ مانده است.

 

منبع: اقتصاد آنلاین


این مطلب را به اشتراک بگذارید