کاهش ۸۰۰ هزار تومانی قیمت لاستیک کامیون

کاهش ۸۰۰ هزار تومانی قیمت لاستیک کامیون

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی حمل‌ونقل بار از کاهش ۸۰۰ هزار تومانی قیمت لاستیک از جفتی ۳ میلیون به ۲.۲ میلیون تومان در بازار آزاد از زمان اجرای طرح فروش به نرخ دولتی، خبر داد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی حمل‌ونقل بار از کاهش ۸۰۰ هزار تومانی قیمت لاستیک از جفتی ۳ میلیون به ۲.۲ میلیون تومان در بازار آزاد از زمان اجرای طرح فروش به نرخ دولتی، خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد خانبلوکی درباره اعتراضات کامیون‌داران حامل مواد سوختی گفت: طی دو سه روز اخیر کامیون‌های سوختی در انبار نفت شهرهای شمالی کشور حاضر شده‌اند تا بنزین را به مخازن منتقل کنند.

وی با بیان اینکه بر خلاف تبلیغاتی که برخی رسانه‌های معاند انجام می‌دهند، اعتراضات کامیون‌داران به طور کامل به اتمام رسیده است، افزود: در حال حاضر برای تامین بنزین شهرهای شمالی هیچ مشکلی نداریم.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی حمل‌ونقل بار کشور درباره حل مشکلات رانندگان کامیون در زمینه تامین لاستیک و قطعات یدکی اظهار کرد: در سطح کشور با همکاری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایانه‌های بار، حواله لاستیک توزیع می‌شود و مشکل تهیه لاستیک تا حدود زیادی برطرف شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در پایانه‌های بار حواله فروش لاستیک به نرخ دولتی به هر کامیون‌داری معادل حداکثر ۲ جفت لاستیک داده می‌شود و رانندگان می‌توانند با استفاده از این حواله‌ها، به نمایندگی‌های فروش کارخانه‌های تولیدکننده مراجعه کرده و لاستیک وسلیه نقلیه خود را دریافت کنند.

این فعال صنفی صنعت حمل‌ونقل با بیان اینکه کانون سراسری انجمن‌های صنفی حمل‌ونقل بار، انجمن‌های زیرمجموعه خود را از ورود به خرید و فروش لاستیک منع کرده است، یادآور شد: انجمن‌های صنفی رانندگان موظف هستند صرفا به کامیون‌داران معرفی‌نامه‌ای مبنی بر اینکه راننده دارای کارت هوشمند سوخت معتبر است، ارائه بدهند تا رانندگان با استفاده از این معرفی‌نامه به نمایندگی تولیدکنندگان لاستیک مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی نمایندگی‌های فروش تولیدکنندگان داخلی لاستیک رفتار مناسبی با رانندگان در توزیع ندارند و همچنان به احتکار لاستیک‌ها یا عدم ارائه لاستیک در برابر حواله ادامه می‌دهند که این موارد را به دستگاه‌های مربوطه در زمینه برخورد با احتکار چه در بخش‌های دولتی و چه نهادهای نظارتی گوشزد کردیم و قرار است تا پایان این هفته به تخلفات واحدهای صنفی گزارش شده، رسیدگی شود.

خانبلوکی با بیان اینکه با اجرای طرح فروش لاستیک به کامیون‌داران با نرخ دولتی، حباب قیمت لاستیک ترکید، تصریح کرد: در حال حاضر به کامیون‌دارانی که معرفی نامه از انجمن‌های صنفی حمل‌ونقل جاده‌ای دارند، لاستیک با قیمت هر جفت ۲ میلیون به فروش می‌رسد که سبب شده تا لاستیک خودروهای باری سنگین در بازار آزاد جفتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش برسد؛ در حالی‌که تا پیش از آغاز اجرای این طرح، لاستیک کامیون به جفتی ۳ میلیون تومان رسیده بود که نشان می‌دهد حباب قیمت لاستیک ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

وی ادامه داد: با اجرای طرح فروش لاستیک به نرخ دولتی، بسیاری از اصناف و فروشندگان لاستیک که اقدام به احتکار آن کرده بودند، از بیم آنکه قیمت لاستیک باز هم کمتر شود، انبارها را باز کرده و اقدام به فروش لاستیک‌ها کرده‌اند. قبلا فرق بازار آزاد با قیمت مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کارخانه‌های تولیدکننده لاستیک خودروهای سنگین، تا یک میلیون تومان بود که این تفاوت به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. حتی قیمت لاستیک خارجی نیز کاهش یافته و تفاوت قیمت آن با لاستیک داخلی تنها بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی حمل‌ونقل بار در پاسخ به این پرسش که آیا از زمان آغاز فروش لاستیک به نرخ مصوب دولتی، موضوع خرید و فروش حواله هم رونق گرفته است یا خیر؟، گفت: با توجه به اینکه تفاوت قیمت لاستیک دولتی و آزاد به حداقل رسیده، خرید و فروش حواله لاستیک دولتی به صرفه نیست چون سهمیه رانندگان کم است و به هر کامیون‌دار، حواله حداکثر ۲ جفت لاستیک داده می‌شود تا بتواند نیاز حداقلی خود را برطرف کند. بنابراین احتمال سفته‌بازی حواله جات لاستیک در بازار سیاه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح در بلندمدت پاسخگو نیست، افزود: در جلسه‌ای که با نمایندگان دولت و مجلس اخیرا برگزار کردیم، به این نتیجه رسیدیم که با توجه به پایین بودن میزان تولید داخل در زمینه لاستیک، برای آنکه مجددا شاهد بازگشت قیمت‌ها به قبل از اجرای این طرح باشیم، باید سریعا دولت موضوع حمایت از واردات لاستیک را در دستور کار قرار دهد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند