کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، با بیان این‌که سال‌جاری در استان ما ۲۵ درصد کاهش بارندگی ثبت شده است، گفت: بارندگی در حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه 40 درصد، در حوضه‌ آبریز ارس یک درصد و حوضه‌ آبریز قزل اوزن 23 درصد کاهش یافته است.

کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

غلامرضا هاشمی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، با اشاره آخرین وضعیت منابع آب استان اظهار کرد: ۳۵ درصد بارش‌ها در استان ما، فصل پاییز رخ می‌دهد که امسال با کاهش بارندگی در فصل پاییز مواجه بوده‌ایم.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی افزود: طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی استان برای سه ماه آتی، کاهش ۲۵ درصدی بارندگی را نیز در زمستان شاهد خواهیم بود که باید برای مقابله با معضلات کم آبی آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که سدها نقش موثری در تامین آب شرب مردم دارند که آب ورودی به سدها کاهش یافته است، عنوان کرد: سد ستارخان، آب شرب اهر را تامین می‌کند که حجم اب این سد نسبت به سال گذشته از ۴۳ میلیون متر مکعب به ۳۲ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

هاشمی ادامه داد: حجم آب سد بوکان نیز از ۲۷۰ میلیون مترمکعب به ۲۰۱ میلیون متر مکعب کاهش یافته و حجم مخزن آبی آن نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان این‌که باید تدابیری جهت کمبود بارندگی و جبران آن در استان اندیشیده شود، گفت: متاسفانه مناطق ما در حوزه دریاچه‌ اورمیه در وضعیت خشکسالی شدید قرار گرفته است و این امر موجب کاهش سطح مخازن آبی استان شده و اکنون باید پیش‌بینی‌های لازم را برای مدیریت آب و مقابله با کمبود آب در سال‌های آتی انجام دهیم.

هاشمی ادامه داد: باید تغییر الگوی کشت کشاورزان، کاهش سطح زیر کشت، اصلاح الگوی مصرف آب، کاشت گیاهان زراعی مقاوم و تجهیز منابع تامین آب قدیمی و … به عنوان راهکار برای جلوگیری از کمبود آب در استان عملیاتی شوند.

وی با اشاره به این‌که سال جاری در استان ۶۲ شورای حفاظت از منابع آبی استان در تمامی شهرستان‌ها تشکیل شده است، افزود: ضرورت دارد مدیریت بحران خشکسالی نیز همواره در استان و شهرستان‌ها تشکیل شود تا با هدف شناسایی و ارائه‌ راهکارهای جدید در این زمینه گام موثری برداشته شود.

وی با اشاره به اهم اقدامات شرکت آب و منطقه‌ای در استان، تشریح کرد: جمع‌آوری موتور پمپ حاشیه رودخانه، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز، توقیف دستگاه‌های حفاری غیر مجاز، نصب کنتور هوشمند، شناسایی استخرهای عظیم و نامتعارف، قلع و قمع و انسداد استخرهای عظیم حاشیه رودخانه‌ها از اهم اقدامات این شرکت در زمینه حفاظت از منابع آبی استان بوده است.

وی با بیان این‌که طی سی سال گذشته تاکنون، سالانه ۴۵ میلیون متر مکعب از آب‌های زیرزمینی کاهش یافته است، گفت: تاکنون در استان از ۲۴ هزار چاه غیرمجاز، هفت هزار و ۲۰۰ چاه مسدود شده است و در حال حاضر وضعیت آب‌های زیرزمینی استان ثابت مانده ولی ضرورت دارد در این زمینه با انجام اقدامات موثر به تعادل بخشی واقعی برسیم.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید