تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هشدار درباره وضعیت مالی بانک‌ها / کدام بانک‌ها زیان‌ده شده‌اند؟

بانک مرکزی

بانک‌هاي سرمايه، شهر، دي، ايران زمين و پست بانک حساب سرمايه (ارزش ويژه) منفي دارند و ارزش دارايي‌هايشان كمتر از بدهي‌هاي آن‌هاست. در مجموع حساب سرمايه بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانكي از مردادماه 1398 منفي شده و درخردادماه 1399 به ميزان منفی 62 هزارميلياردتومان رسيده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی در گزارشی به وضعیت نظام بانکی در ماه‌های ابتدایی امسال پرداخته است.

در این گزارش آمده است: متأسفانه عملكرد بانک‌ها در اين محور به هيچ وجه قابل دفاع نيست و شاهد تخلف گسترده بانک‌ها از مقررات و حتي عدم افشاي صورت‌هاي مالي هستيم.

بر اساس گزارش مذکور 19 بانک از 22 بانک و مؤسسه اعتباري بورسي صورت‌هاي مالي سه ماهه 1399 خود را تا تاريخ هشتم آذرماه بر سامانه كدال قرار داده‌اند.

جالب اینجاست از میان این بانک‌ها و موسسات تنها نه بانک يادداشت همراه صورت مالي سه ماهه 99 خود را منتشر کرده‌اند.

همچنین مؤسسه نور علي‌رغم اينكه هيئت سرپرستي منصوب شده ازسوي بانک مركزي دارد، تاكنون هيچ صورت مالي حسابرسي شده‌اي منتشر نكرده است.

تحليل‌هايي كه در ادامه گزارش بازوی کارشناسی مجلس آورده شده نیز براساس سطح اطلاعات منتشر شده در سامانه كدال است.

 70 هزارمیلیارد تومان زیان انباشته

حساب سرمايه يا حقوق صاحبان سهام بانک عبارت است از تفاوت دارايي و بدهي بانک و بيشتر شامل سرمايه پرداخت شده، اندوخته‌ها و سود و زيان انباشته بانک است.

آنطور که مرکز پژوهش‌ها نوشته حساب سرمايه مجموع بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانكي از مردادماه 1398 منفي شده و درخردادماه 1399 به ميزان منفی 62 هزارميلياردتومان رسيده است.

اين حجم از ناترازي در شبكه بانكي كه در سال 1396 در مركز پژوهش‌ها نسبت به آن هشدار داده شده بود، بي‌سابقه بوده است اگر چه درطبقات مختلف بانک‌ها يكسان نيست.

تنها بانک‌هاي تخصصي دولتي واجد حساب سرمايه مثبت هستند و بانک‌هاي غيردولتي با 70 هزارميليارد تومان حساب سرمايه منفي، بيشترين ناترازي را بر شبكه بانكي تحميل كرده‌اند.

البته در صورتي كه ارزش‌گذاري دارايي‌هاي بانک‌ها دقيق‌تر و نزديکتر به واقعيت شود، حجم ناترازي بيشتر از آن چيزي است كه در این گزارش از آن سخن به ميان آمده است.

5 بانک با حساب سرمایه منفی

جالب اینجاست که اين وضعيت حساب سرمايه درحالي اتفاق مي‌افتد كه بانک مركزي حداقل نسبت كفايت سرمايه را 8 درصد( طبق قوانین بال 1) عنوان كرده است و جرائم زير را براي بانک‌هاي غيردولتي متخلف در نظر گرفته است: کفایت سرمایه پنج تا هشت درصد: ارائه برنامه برای افزایش سرمایه طی 15 روز. در غیر این صورت محدویت در عملیات.

کفایت سرمایه سه تا پنج درصد: کاهش حدود احتیاطی مثل تسهیلات کلان، ممنوعیت ورود به بازار بین بانکی، سلب صلاحیت مدیران، ممنوعیت پرداخت پاداش،محدودیت توزیع سود به سهامداران.

کفایت سرمایه کمتر از سه درصد: افزایش سرمایه طی 90 روز. در غیر این صورت انحلال موسسه.

با وجود این قوانین همچنان بانک‌هاي سرمايه، شهر، دي، ايران زمين، پست بانک داراي حساب سرمايه (ارزش ويژه) منفي هستند و ارزش دارايي‌هايشان كمتر از بدهي‌هاي آن‌هاست.

وجود بانک‌هایی با حساب سرمایه شدیدا منفی پیامدهای زیان‌باری برای كشور دارد كه به برخی از آنها برای مثال اشاره شده است:

1. افزایش تعهدات بودجه‌ای آتی دولت به‌منظور جبران ناترازی (حداقل برای بانک‌های دولتی)،

2. كاهش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها و به‌ تبع آن كاهش سرمایه‌گذاری در اقتصاد،

3. ورود بانک‌های غیردولتی به فعالیت‌های پرمخاطره (به‌دلیل اینكه سرمایه‌ای برای ازدست‌دادن باقی نمانده است).

مشاهده وضعيت حساب سرمايه بانک‌ها نشان مي‌دهد نظام بانكي نيازمند درمان است و سياست بانک مركزي مبني بر مدارا با بانک‌هاي ناسالم و حتي انجام يك‌سري اقدامات حداقلي كافي نيست و ناترازي و هزينه درمان را افزايش مي‌دهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند