کشف منابع هیدروکربوری جدید در خلیج فارس و دریای عمان

کشف منابع هیدروکربوری جدید در خلیج فارس و دریای عمان

رئیس پژوهشگاه نفت گفت: در نتیجه اجرای طرح مروارید که با هدف شناسایی منابع هیدروکربوری جدید انجام شد، موفق شدیم منابع جدیدی را در دریای عمان و خلیج فارس شناسایی کنیم.

جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری با بیان اینکه جدی‌ترین سیاست پژوهشگاه افزایش تعاملات با صنعت نفت است، گفت: در تلاش هستیم تا نیازهای صنعت نفت را شناسایی کرده و با رصد فناوری‌های مورد نیاز این صنعت در آینده، گام موثری در توسعه و بهبود شرایط برداشته شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت پژوهشگاه صنعت نفت را نقطه اتکا صنعت نفت دانست و افزود: در تلاش هستیم تا با روزآمدترین دستاوردهای خود در زمینه دانش و فناوری بهره وری صنعت نفت را ارتقا دهیم.

به گفته این مقام مسئول، روند فعالیت های پژوهشگاه صنعت نفت در فضایی رقابتی قرار گرفته است که این به معنای ارائه کالا، خدمات، دانش و فناوری باکیفیت بالا، در سریع‌ترین حالت و البته با مناسب ترین قیمت تمام شده عرضه کند. در برخی موارد شاهد برون‌سپاری پروژه‌ها به شرکت‌های خارجی به بهانه قیمت تمام شده مناسب، کیفیت مطلوب و سرعت بالای انجام است که اهمیت رقابتی شدن و کاهش بروکراسی در پژوهشگاه نفت را دو چندان می کند.

توفیقی در ارتباط با آخرین دستاوردهای این مجموعه توضیح داد: یکی از مهم ترین دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت، طرح مروارید است که با استفاده از داده های ژئوفیزیک و زمین شناسی بررسی هایی در زمینه شناسایی ذخایر هیدروکربوری در محدوده خلیج فارس و دریای عمان فعالیت انجام داد که منجر به شناسایی منابع جدید هیدروکربوری در این ناحیه شد.

وی در توضیح بیشتر دستاوردهای تازه این پژوهشگاه ادامه داد: مرکاپتان زدایی از میعانات گازی پارس جنوبی در حال راه‌اندازی است، شیرین سازی گاز طبیعی در انیستیتو گاز در حال بررسی و همچنین بررسی‌هایی در حوزه سنتزهای کاهنده هرزرفت گل حفاری در حال انجام است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در ارتباط با نتایج اکتشاف منابع غیر متعارف هیدروکربوری (نفت و گاز شنی) در دشت لرستان، اظهار داشت: این پروژه شناسایی با همکاری شرکت ملی امتشاف انجام شد که با توجه به وفور منابع متعارف هیدروکربوری برداشت از این منابع غیرمتعارف در دستور کار نیست اما شناسایی آن انجام شده است. به این ترتیب شاهد اکتشاف منابع غیرمتعارف منابع هیدروکربوری در دشت لرستان و دریای عمان را هستیم که فاز دوم آن در حال تعریف و انجام است.

توفیقی از امضای قرارداد جدیدی بین پژوهشگاه نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و یک شرکت خصوصی برای بومی‌سازی یک کاتالیست خبر داد و تصریح کرد: چندی پیش قراردادی بین پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان انرژی اتمی به منظور ساخت یک سانترفیوژ به نام سانترفیوژ سنگ امضا شد که بخش نرم‌افزاری آن توسط پژوهشگاه و مراحل ساخت آن توسط انرژی هسته‌ای انجام شد. این سانترفیوژ سابقا آمریکایی و اروپایی بود که بومی‌سازی شد و قصد ثبت سفارش جدید نیز داریم.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند