موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز روایت می‌کند:

ثروتمندترین کشورها در سال ۲۰۱۹ بر پایه درآمد سرانه

ثروتمندترین کشورها در سال ۲۰۱۹ بر پایه درآمد سرانه

بر اساس گزارش منتشرشده از سوی صندوق بین‌المللی پول، لوکزامبورگ با درآمد سرانه ۱۱۳ هزار و ۱۹۶ در جایگاه نخست فهرست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد. ایران با درآمد سرانه ۵۴۱۶٫۶ دلار جایگاه صدم را به خود اختصاص داده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد، در سال ۲۰۱۹، لوکزامبورگ با سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۱۳ هزار و ۱۹۶ دلار، جایگاه ثروتمندترین کشور جهان را به خود اختصاص داده است. این رقم ۴۰۰ برابر بالاتر از سرانه تولید ناخالص داخلی سودان که در پایین‌ترین رتبه این فهرست قرار دارد، است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سرانه تولید ناخالص داخلی یا درآمد سرانه به‌معنای میزان سهم هر شهروند از تولید ناخالص داخلی کشور است که از تقسیم ارزش کل بازار (مجموع کالاها و خدمات یک کشور) بر جمعیت آن کشور به‌دست می‌آید.

بر اساس این گزارش که از سوی صندوق بین‌المللی پول تهیه شده، در ۱۴ اقتصاد جهان درآمد سرانه بیش از ۵۰ هزار دلار، در ۴۳ کشور بیش از ۲۰ هزار دلار و در ۷۰ کشور بیشتر از ۱۰ هزار دلار است.

در سال ۲۰۱۹، درآمد سرانه دو کشور ایالات متحده آمریکا و ژاپن بیش از هزار دلار افزایش یافته است. بالاترین میزان بهبود اما به دو کشور مالدیو و مجارستان مربوط می‌شود.

در میان ۱۹۲ کشور، درآمد سرانه ۹۱ کشور در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است. بیشترین میزان کاهش در کشور ایسلند رخ داده که در آن سرانه تولید ناخالص داخلی هفت هزار و ۴۷۸ دلار کاهش یافته است.

درآمد سرانه در دو کشور نروژ و سوئد هم بیش از سه هزار دلار کاهش یافته است.

جدول زیر ۱۰ کشور برتر از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد:

رتبه کشور درآمد سرانه  (۲۰۱۹)
۱ لوکزامبورگ ۱۱۳۱۹۶٫۵ دلار
۲ سوئیس ۸۳۷۱۶٫۸ دلار
۳ ماکائو ۸۱۱۵۱٫۹ دلار
۴ نروژ ۷۷۹۷۵٫۴ دلار
۵ ایرلند ۷۷۷۷۱٫۲ دلار
۶ قطر ۶۹۶۸۷٫۶ دلار
۷ ایسلند ۶۷۰۳۷٫۳ دلار
۸ ایالات متحده آمریکا ۶۵۱۱۱٫۶ دلار
۹ سنگاپور ۶۳۹۸۷٫۱ دلار
۱۰ دانمارک ۵۹۷۹۵٫۳ دلار

ایران در این فهرست با درآمد سرانه ۵۴۱۶٫۶ دلار، در جایگاه صدم قرار گرفته است. عراق و پاراگوئه در جایگاه ۹۸ و ۹۹ قبل از ایران قرار دارند. جامائیکا و آلبانی هم به‌ترتیب رتبه ۱۰۱ و ۱۰۲ را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: statisticstimes

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند